Світлодіодні панелі 600х600: від чого залежить ціна?

Офісні приміщення, великі зали, магазини з великою площею – це тільки кілька типів приміщень, де можна зустріти LED панелі. Завдяки лаконічному дизайну, такий тип світильників стає все популярнішим. Вони не тільки замінюють старі світильники на люмінесцентних лампах, які встановлювали в стелі типу Армстронг, а й стають оригінальними дизайнерськими рішеннями як для основного освітлення, так і для декоративного.

Як вибрати світлодіодну панель?

Одним з перших критеріїв для покупки панелі, звичайно, буде її ціна. Однак варто розуміти, що ресурс роботи і параметри одержуваного світла в дешевому світильнику будуть зовсім не такими, як у дорогому. До того ж, існують різні конструкції панелей, які відрізняються по ефективності, а панель одного типу конструкції може продаватися в різній комплектації, що впливає на монтаж.

LED панелі на ринку України можна умовно розділити на дві цінові категорії: бюджетна (до 10 $) і середня (8-14 $). Кожній з них відповідає певний ряд характеристик. Всі вони впливають як на підсумкову вартість, так і на тривалість роботи панелі.

Характеристика Цінові сегменти
Средній Бюджетний
OPAL PRISMATIC OPAL PRISMATIC
Матеріал корпусу метал/алюміній метал/алюміній метал метал
Тип драйвера IC  IC  IC /Linear IC /Linear
Робота з вимикачем з підсвіткою Так Так не обов’язково не обов’язково
Гарантія, рік >2 роки >2 роки >1 рік >1 рік
Ціна, $ 8-14 до 10

Більш детальна таблиця-порівняння знаходиться в кінці статті, а поки розглянемо основні параметри, які впливають на вартість панелей 600х600:

  • конструкція;
  • способи монтажу;
  • робочі параметри;
  • світлодіоди і драйвер.

Відмінності в конструкції світлодіодних панелей

Умовно світлодіодні панелі 600х600 можна розділити на дві групи:

  • Панелі в яких світлодіодна плата або стрічка знаходиться на корпусі і світлодіоди спрямовані прямо на розсіювач. Такий тип конструкції забезпечує широкий кут світла і високу енергоефективність, але такі панелі товщі ніж панелі другої группи.
  • Панелі, в яких світлодіодна плата або стрічка знаходиться по периметру корпусу і світлодіоди спрямовані в бічну частину розсіювача. У таких панелях розсіювач виконаний не з пластику, а зі скла для кращого поширення світла, але енергоефективність панелей такої конструкції набагато нижче.

Розглянемо перший тип.

Зовні світлодіодні панелі з платами, розташованими на корпусі, відрізняються дифузором (розсіювачем). Найчастіше, це PRISMATIC і OPAL. OPAL – це рівний, матовий дифузор, що забезпечує рівномірне світіння по всій поверхні, а тип розсіювача PRISMATIC ще називають “колотий лід” через його форму.

Також відрізняється матеріал розсіювача. У моделях типу PRISMATIC використовується полістирол (PS), а ось в моделях OPAL в залежності від вартості панелі, може бути використаний поліпропілен (PP) з домішками акрилу (PMMA) або без них. Акрил робить розсіювач міцнішим, захищеним від подряпин, а також запобігає деформації при нагріванні світлодіодів.

Стандартний розмір світлодіодних панелей – 600х600 мм, але їх висота може бути різною, залежно від вартості моделі і її типу. Високими (28 мм) зазвичай роблять панелі типу OPAL, щоб домогтися рівномірного світла по всій панелі. У бюджетних панелях, виробники економлять на матеріалах і тому висота моделі OPAL в них така ж, як і моделі PRISMATIC (19 мм), через що на поверхні видно точки світла від світлодіодів.

Також, такий ефект може бути через відсутність акрилових лінз на світлодіодах. Лінзи краще розсіюють світло по поверхні панелі, що створює ефект ніби панель світиться цілком. На фото праворуч видно відмінність у світінні панелі без акрилових лінз і з ними.

Корпус панелей найчастіше металевий, з порошковим фарбуванням, але в моделях середнього цінового сегмента може зустрічатися алюмінієвий корпус, який забезпечує більш якісний тепловідвід для світлодіодів, що подовжує ресурс їх роботи.

Як встановлюються світлодіодні панелі?

Світлодіодні панелі стали популярні як заміна світильників з люмінесцентними лампами. Найчастіше їх можна побачити в стелях типу армстронг, оскільки розраховані вони саме на цей тип монтажу в першу чергу. Існують і інші способи установки таких панелей, але варто звертати увагу розрахована та чи інша модель на врізний або підвісний монтаж. Наприклад, існують універсальні світлодіодні панелі, в яких передбачені кріплення для всіх трьох типів монтажу, але можуть зустрічати і панелі, в яких не передбачено тільки один тип монтажу, що позначається на ціні.

Які параметри важливі для панелей 600х600?

Заявлені виробником світловіддача панелі і споживана потужність може бути різною, але їх відношення – енергоефективність, має бути досить високим. Для бюджетного цінового сегмента енергоефективність може становити 60 Лм/Вт, але не нижче. Для середнього – не менше 70 Лм/Вт, а в ідеалі – не менше 80 Лм/Вт.

Колірна температура світла і індекс передачі кольору важливий, в разі якщо панелі встановлюються в приміщенні де постійно знаходяться люди, наприклад, в магазинах або офісних приміщеннях. Колірна температура світлодіодним панелі залежить від використаних світлодіодів і найчастіше буває нейтральною, або холодною. Для приміщень де працюють люди краще вибрати нейтральне світло, а холодне – для промислових.

Індекс передачі кольору важливий для продуктових магазинів і роботи дизайнерів або фотографів. У бюджетних панелей він становить від 60 і вище, у панелей середнього цінового сегмента – від 80, а у кращих рішень – більш 85. Високий індекс CRI або Ra забезпечує точну передачу кольорів для людей, а низький навпаки спотворить кольори, незалежно від того, наскільки багато світла при цьому дає панель.

Крім того, існує рейтинг UGR, який вказує кількість відблисків від джерела світла в приміщенні, а також допомагає дізнатися ймовірність того, що світильник викличе дискомфорт у тих, хто працює в його світлі. Чим нижче цей показник, тим комфортніше працювати в при світлі панелі. У бюджетних рішень він може становити від 20 до 22, у середнього цінового сегмента – від 19 до 20.

Як драйвер і світлодіоди впливають на вартість LED панелі?

Основні робочі компоненти панелі мають не менше значення і впливають на вартість. У панелях середнього цінового сегмента обов’язково повинен стояти IC драйвер, в той час, як для бюджетних панелей допускається і лінійний драйвер. Дешевий лінійний драйвер впливає на діапазон робочої напруги і не захищає панель від перепадів струму і напруги в мережі, що також впливає на коефіцієнт пульсацій, ресурс роботи і тривалість гарантії. До того ж, від компоновки драйвера залежить чи буде працювати панель з вимикачем з підсвічуванням. У простому лінійному драйвер не передбачена така можливість.

Що стосується світлодіодів, то найчастіше в панелях можна зустріти високопотужні SMD2835 і SMD3030, проте в більш дорогих моделях типу PRISMATIC можуть бути використані і більш потужні SMD5730. Крім того, в LED панелях з низькою вартістю світлодіоди можуть бути розміщені на платі без алюмінієвої підкладки, яка потрібна для відводу тепла. Можуть зустрічатися панелі, в яких світлодіоди розміщені не на платі, а на стрічці. Термін служби таких світильників помітно менше.

Вибираючи світлодіодну панель, не забувайте, що за низькою ціною стоять дешеві матеріали і низькі робочі характеристики.

Характеристика Цінові сегменти
Средній Бюджетний
OPAL PRISMATIC OPAL PRISMATIC
Висота корпусу, мм 28 19 19 19
Матеріал корпусу металл/алюминий металл/алюминий металл металл
Матеріал розсіювача PP+PMMA PS PP PS
Тип діодів (SMD) 2835/3030 5730/2835 2835/3030 2835/3030
Тип драйвера IC  IC  IC /Linear IC /Linear
Наявність лінз обязательно не обязательно не обязательно не обязательно
Наявність алюмінієвої підкладки плати обязательно обязательно не обязательно не обязательно
CRI >70 >70 >60 >60
Кут світла 120 120 110-120 110-120
UGR  19-20 19-20 20-22 20-22
Мерехтіння нет нет допустимо допустимо
Робота з вимикачем з підсвіткою Да Да не обязательно не обязательно
Енерегоефективність,  Lm/W >80 >80 >70 >70
Гарантія, рік >2 года >2 года >1 год >1 год
Ресурс, годин  >25 000  >25 000  >15 000  >15 000
Ціна, $ 8-14 до 10
Оберіть мову сайту