Будова SMD світлодіода та його різновиди

Світлодіодне освітлення давно зайняло міцну позицію на ринку, проте до цих пір мало хто знає які чинники впливають на якість звичайної лампочки і що існує різниця між використовуваними світлодіодами.

Серцем світлодіодним лампочки, звичайно, є драйвер, але якість світлодіодів має не менш важливе значення. У світлодіодної продукції використовуються різні типи світлодіодів. Тип світлодіодів звичайно вказується на платі в форматі чотирьох цифр, які позначають розмір діода – його довжину і ширину. Найчастіше в лампах і світильниках використовуються SMD2835 або SMD5730 світлодіоди.

Однак світлодіоди відрізняються не тільки розмірами. Кожен виробник може змінювати матеріал підкладки, анода, кількість і склад люмінофора. Всі ці параметри впливають на продуктивність світлодіода, яка є основним показником його якості.

Будова світлодіода

З чого складається SMD світлодіод? Неозброєним поглядом в світлодіоді можна побачити тільки його корпус і шар люмінофора на ньому. Під шаром люмінофора, на підкладці, розміщений кристал діода, який і є джерелом світла. Струм до нього подається і відводиться через катод і анод, які при близькому розгляді можна помітити з боків корпусу світлодіода.

Функція підкладки світлодіода в провідності струму і відведення тепла. Чим товщі підкладка під діодом, тим краще тепловідвід, а якщо світлодіод не перегрівається, працювати він буде довго і стабільно. Від матеріалу і площі контакту катода і анода з кристалом також залежить його провідність струму і продуктивність. Шар люмінофору контролює температуру світіння діода і фільтрує ультрафіолетові промені.

Кожен виробник вносить свої корективи в структуру світлодіода: щоб поліпшити його продуктивність або знизити його ціну. Останнє часто веде до втрат  світловіддачі або ресурсу роботи.

Виробники світлодіодів

В продукції на полицях магазинів світлотехніки найчастіше стоять світлодіоди китайського виробництва. Незважаючи на погану репутацію китайських товарів, багато заводів встигли заробити хорошу репутацію у виробництві світлодіодів. Вони працюють не гірше продукції таких відомих виробників, як Samsung, Cree, Osram або Philips, а в ціні набагато доступніші.

Наприклад, китайський завод San`an Optoelectronics Co., Ltd. є одним з лідерів по виробництву світлодіодів і світлодіодним продукції в світі, багато українських імпортерів використовують їх продукцію в своїх світильниках і лампах.

 

З не китайських виробників лідирує тайванський завод Epistar. Його продукція дорожче китайської, проте продуктивність світлодіодів набагато вища. Оскільки Epistar спеціалізується виключно на світлодіодах, їхня продукція постійно вдосконалюється.

Однак, нерідко зустрічаються і світлодіоди маловідомих китайських виробників, які копіюють світлодіоди відомих брендів або виробляють власні, вказуючи завищені показники.

Дізнатися які саме світлодіоди використані в лампочці або світильнику неозброєним оком неможливо, але підроблені брендові світлодіоди і дешеві китайські завжди відрізняються продуктивністю і ресурсом роботи.

Порівняння світлодіодів різних виробників

Щоб наочно показати відмінність між світлодіодами різних виробників, ми відправили на тестування в фотометричну лабораторію три прожектора з однаковими високопотужними світлодіодами SMD2835, але ці світлодіоди були зроблені на різних заводах.

У прожекторі Vestum використовуються світлодіоди тайванського заводу Epistar, а у прожекторі Lectris – китайського Sanan. Виробник світлодіодів в прожекторе Vargo невідомий.

Для світлодіода типу SMD2835 характерний світловий потік від 55 до 65 Лм. Протестувавши прожектори, ми отримали реальний показник їх світловіддачі, а розділивши його на кількість світлодіодів в прожекторе, дізналися скільки світла дає кожен з них.

  Vestum Lectris  Vargo
Заявлений світловий потік, Лм 900 900 900
Виміряний світловий потік, Лм 892 720 436.5
Кількість діодів, шт 13 13 12
Виробник світлодіодів Epistar Sanan Unknown
Світловий потік одного діода, Лм 68,6 55,4 36,3
Ціна*, $ 4.13 2.94 2.95

*Вказана роздрібна ціна в долларах в довідкових цілях

За результатами вимірювань можемо побачити, що світлодіоди Epistar показують найкращий результат серед обраних. Світловий потік одного світлодіода трохи перевищує діапазон в специфікації, однак відхилення знаходиться в межах допустимих 10%. Светоотдача світлодіода Sanan знаходиться на нижній межі діапазону, зазначеного в специфікації, але все ще їй відповідає. Невідомі світлодіоди з прожектора Vargo дають в два рази менше світла, ніж повинні, що також помітно за загальним показником світловіддачі цього прожектора.

Можемо зробити висновок, що світлодіоди Epistar найбільш продуктивні за результатами замірів. Sanan відповідають специфікації, а невідомі світлодіоди показали себе найгірше.

Оберіть мову сайту