Приємно увечері приглушити світло і створити особливу атмосферу, налаштуватися на відпочинок або романтичну вечерю. Щоб організувати таке світло досить встановити диммер для освітлення. Але як його вибрати, щоб не зіткнутися з проблемами одразу після підключення?
Діммер – це простий прилад, який дозволяє міняти рівень освітленості. Вони використовуються в кімнатах, де переважно мати два рівня освітлення. Наприклад, якщо для роботи потрібне яскраве світло, а для відпочинку – більш м’яке. Як вибрати диммер для квартири ми розповімо в цій статті.
З якими лампами сумісний диммер?
Не всі лампи дімміруются за замовчуванням. Наприклад, люмінесцентні лампи, якщо в них немає пускорегулюючий апарату, вимагають серйозних доопрацювань для суміщення з диммером. Також далеко не всі світлодіодні лампи дімміруются, тому при придбанні необхідно звертати увагу на маркування, інакше лампа просто вийде з ладу або виведе з ладу диммер.
Деякі світлодіодні лампи дімміруются не плавно, а крок за кроком. Світло зменшується не плавно, а на певну кількість
Галогенові лампи дімміруются також, як і лампи розжарювання – без додаткових установок. Правда, в галогенових лампах варто дивитися на робочу напругу. Якщо вказано 12В, то необхідно застосування понижувального трансформатора. Також додаткові елементи знадобляться і для LED-стрічок та модулів. Зверніть увагу, що диммер, який працював з лампами розжарювання, не підійде для світлодіодних і енергозберігаючих ламп.
Як вибрати діммер по потужності?
Вибір потужності діммера теж важливий момент. Потужність діммера повинна бути більше потужності всіх ламп, які він буде регулювати. Перевищення повинно бути мінімум на 20%, а краще на 50%. Тобто, якщо загальна потужність ламп становить 100 Вт, то потрібен діммер на 150 Вт.
Зверніть увагу, що не варто використовувати діммер не призначених для освітлювальних приладів. Він може як просто не спрацювати, так і вивести з ладу світильники або лампи.
Типи контролерів діммера
Контролер світлорегулятора може бути механічний, електронний, акустичний, дистанційний і комбінований. У всіх цих типів є свої переваги і недоліки, тому вибирати варто виходячи з власних вимог до світлорегулятора.
Управління діммером може бути поворотним, поворотно-натискним, клавішним, сенсорним. Існують навіть переносні і розеткові диммери, з регулятором працюючим через wifi.
Діммер і світлодіодні лампи
Поширена думка, що диммери продовжують термін служби ламп. Це дійсно так для ламп розжарювання і галогенних, але діммер не продовжує термін роботи світлодіодних ламп. Навпаки, часте його використання поступово виводить лампу з ладу. LED-лампа відпрацює свій гарантійний термін, але навряд чи просвітить довше пари років, якщо щовечора міняти яскравість світла.
Такий ефект пов’язаний з тим, що перепади напруги заряджають і розряджають конденсатор драйвера світлодіодної лампи. Зі звичайним вимикачем такі перепади відбуваються тільки при нестабільній напрузі в мережі і тоді конденсатор захищає лампу, забезпечує рівномірне світло і стабільні умови роботи світлодіодів. Діммер повторює перепад напруги регулярно, через що конденсатор виходить з ладу, тим самим розриваючи електричний ланцюг.
![]() | ![]() | ![]() |
Тому, якщо ви плануєте поставити в своїй квартирі діммер для зміни рівня освітленості, обов’язково переконайтеся, що він буде сумісний з використовуваним лампами. Не зайвим буде проконсультуватися з продавцем і електриком. Пам’ятайте про необхідний запас потужності і підбирайте той диммер, який точно буде працювати з вашими світильниками.