Сумісність світлодіодних ламп і вимикачів з підсвіткою

LED-лампи впевнено витісняють з ужитку електричні лампи інших типів. Споживачів приваблює можливість різко знизити витрати на освітлення без втрати звичного рівня освітлення. Однак використання LED-ламп має свої особливості. Розглянемо одну з проблем, яка з’являється при експлуатації таких ламп.

Як LED лампа працює з вимикачем з підсвічуванням?

LED-лампи зовні виглядають як звичайні лампи розжарювання. Ними легко замінити старі лампи в звичному світильнику. Однак, далеко не з усіма вимикачами вони працюють коректно. Так при використанні LED-ламп спільно з вимикачем, що мають підсвічування, може спостерігатися слабке світіння або мерехтіння ламп в світильнику в вимкненому стані.

Щоб зрозуміти причину цього явища, потрібно знати будову і LED-лампи, і вимикача з підсвіткою.

LED-лампи не можуть працювати безпосередньо в мережах змінного струму. Тому в корпусі лампи розміщується напівпровідниковий пристрій для випрямлення струму і зниження напруги живлення. У недорогих лампах для цього використовується неполярний конденсатор. На жаль, в такому випадку неможливо забезпечити необхідні параметри напруги живлення. Така лампа швидко виходить з ладу. У більш дорогих лампах конденсатор доповнюється резистором. І тільки в якісних лампах середнього і високого цінового сегменту в корпусі лампи монтуються драйвери – мікросхеми, які ефективно вирівнюють напругу.

Вимикачі з підсвіткою оснащуються світловим індикатором під клавішею для полегшення пошуку в темряві. Як освітлювальний елемент може використовуватися неонова або світлодіодна лампа. При включенні вимикача струм проходить через ланцюг освітлювального приладу. У випадку вимкнення відключає живлення освітлювальної лампи, загоряється світловий індикатор, що споживає дуже маленький струм. Індикатор підключається паралельно до вимикача. Струм від мережі надходить до вимикача, потім до лампи і повертається в мережу. У такому випадку навіть у вимкненому стані є напруга, яка заряджає конденсатор LED-лампи, а той, у свою чергу, намагається включити лампу. Але цього заряду мало для нормального світіння, спостерігається слабке світіння або мерехтіння.

Способи вирішення проблеми сумісності

Найпростіше проблема вирішується заміною вимикача з підсвічуванням на звичайний. Якщо така заміна не бажана або неможлива, тоді необхідно демонтувати світловий індикатор. Спочатку потрібно зняти кришку вимикача, відключити його від мережі і вийняти з гнізда в стіні. Індикатор може бути виконаний у вигляді модуля або це може бути невелика лампа, встановлена ​​між контактами. Цей елемент слід демонтувати.

Другий спосіб дозволяє зберегти функцію підсвічування у вимикачі. У цьому випадку паралельно до лампи підключається резистор опором 50 кОм і потужністю 2 Вт. Підключати резистор краще у патрон лампи або біля розподільної коробки. Можна провести уточнюючий розрахунок, виходячи з величини струму індикатора, а можна провести підбір дослідним шляхом. У цього способу є недолік. Встановлений резистор може помітно нагріватися.

Слід враховувати, що резистори з параметрами, зазначеними вище, розраховані на лампи, що працюють з напругою 220 В. Якщо використовуються лампи меншої напруги, то слід провести розрахунок опору резистора за формулою:

R=(U₁–U₂)/I, де:

R – опір резистора, Ом.

U₁ – напругамережі, W.

U₂ – робоча напруга лампи, W.

I – сила струму індикатора, А.

Зазвичай використовуються резистори з опором в діапазоні 150-510 кОм.

Розрахунок потужності резистора виконують за формулою Р=(U₁–U₂)*I.

Р – потужність, Вт.

Саме ці два методи найчастіше використовуються на практиці. Перший спосіб не вимагає додаткових вкладень і матеріалів. Другий цілком доступний, оскільки використовувані резистори компактні, легко розміщуються в світильнику і коштують недорого.

Також можна використовувати реактивний опір додаткового конденсатора з робочою напругою не менше 400 В і ємністю в межах 0,1-0,5 мкФ.

При наявності навичок у монтажі електромереж можна вдатися до ще одного способу. Індикатор вимикача живиться від мережі окремою лінією. Це нескладна операція, але вимагає виконання додаткових підключень.

Вимикач з підсвіткою в інтер'єрі

Будь-який з цих методів дозволить усунути небажане світіння і мерехтіння LED-лампи в світильнику. Але варто зазначити, що лампи останнього покоління позбавлені цього недоліку. Тож, можливо, варто просто замінити лампу.

Не допускайте експлуатацію світлодіодних ламп при появі мерехтіння. Необхідно пам’ятати, що, по суті, мерехтіння – це цикли «включення / вимикання», що постійно чергуються. Чим частіше спостерігається такий режим, тим швидше лампа вийде з ладу.

Також слід враховувати, що мерехтіння світлодіодних ламп може мати й інші причини. Іноді це явище пов’язане з низькою якістю самої лампи. Зазвичай так буває з дешевими лампами. У якісної лампи при тривалій експлуатації може вийти з ладу елемент мікросхеми. Може просто виробитися ресурс експлуатації. На його зниження впливають перепади напруги в мережі, експлуатація при температурі, що не відповідає технічним умовам. У таких випадках необхідно замінити лампу.

Оберіть мову сайту