Будова IC-драйвера світлодіодної лампи

Драйвер LED лампи – це пристрій, що стабілізує вхідну напругу електричної мережі. Розглянемо, з  яких елементів складається драйвер.

  • Діодний міст. Це напівпровідниковий елемент драйвера лампи. Він перетворює змінний струм з електромережі на постійний струм. Основною характеристикою надійності діодного мосту є запас по напрузі та силі змінного струму. Він визначається як різниця між максимально припустимими  напрузі і силі струму та їхніми номінальними значеннями. Чим вищий цей показник, тим більш високі перепади напруги здатен витримати діодний міст. Процес виготовлення діодних мостів, що працюють у широкому діапазоні напруг, однаковий. Тому немає різниці у вартості діодного мосту, що розрахований для роботи при 200V от моста, та такого, що розрахований під напругу 400V.
  • Мікросхема перетворення вхідного струму в вихідний. Слугує для перетворення струму, що пройшов через діодний міст на струм с характеристиками, необхідними для живлення ланцюга світлодіодів.
  • Високочастотний фільтр (EMC). Потрібен для того, щоб високочастотні коливання, створені елементами лампи, не потрапили у мережу живлення і не впливали на роботу чутливих приладів, що до неї приєднані. Зазвичай цей фільтр складається з двох конденсаторів, між якими розташований резистор, а іноді і дросель. Розташовується між діодним мостом і мікросхемою перетворення струму. Завдання цих конденсаторів – максимально згладити коливання струму в обидві сторони: як з мережі, через діодний міст, до мікросхеми, так і у зворотний бік. Досить часто виробники нехтують високочастотним фільтром, оскільки в сучасних умовах ланцюги освітлення і розеток, що живлять електроприлади, рознесені. Відповідно, перешкоди, створювані лампами, не потрапляють в ланцюг розеток, і, отже, не створюють перешкод.
  • Вхідний конденсатор. У випадках, коли в драйвері відсутній високочастотний фільтр, його замінюють конденсатором, який згладжує коливання струму, що пройшов через діодний міст. Розташовується він між доданими мостом і мікросхемою перетворення струму. В цьому випадку для загальної надійності лампи важливе співвідношення ємності цього конденсатора до потужності, споживаної лампою – чим це відношення більше, тим надійніша вся система.
  • Вхідний резистор. Потрібний для обмеження струму в момент включення лампи. Це дає відсутність іскріння контактів вимикача і, відповідно, подовжує термін служби і виключає можливість виходу його з ладу.
  • Вихідний конденсатор. Потрібний для усунення коливань струму, які залишилися від недостатньої фільтрації вхідного конденсатора, а також перешкод, які могли бути згенеровані в процесі перетворення струму. Розташовується після мікросхеми стабілізації струму, на виході з драйвера. Робить струм, що живить ланцюг світлодіодів, максимально стабільним, що зменшує пульсації світла, випромінюваного лампою. Стабільність роботи ланцюга світлодіодів, а, отже, і надійність (ресурс) всієї лампи залежить від співвідношення ємності цього конденсатора до вихідної потужності драйвера і вихідного струму.
  • Вихідний резистор. Потрібний для того, щоб в разі виходу одного або декількох діодів з ладу залишалася навантаження, а також для розряду вихідного конденсатора при виключенні. Якщо відбудеться розрив ланцюга світлодіодів і буде відсутній цей резистор, а напруга запасу вихідного конденсатора буде недостатнім, то через деякий час цей конденсатор може перегрітися і закипіти. При «холодному старті» такого, швидше за все, не відбудеться, але якщо лампа пропрацювала якийсь час і конденсатор встиг нагрітися, то перегорання лампи може привести до його «закипання» з досить гучним звуком, а іноді він може і спалахнути, що може привести до пожежі.
  • Конденсатор в ланцюгу живлення мікросхеми перетворення струму. Потрібний для фільтрації стрибків напруги, що пройшли з ланцюга живлення через діодний міст, вхідний конденсатор або високочастотний фільтр. Це останній рубіж оборони мікросхеми від стрибків напруги.

Це всі елементи принципової мікросхеми, які потрібні для стабільної роботи світлодіодної лампи.

 

Оберіть мову сайту