Драйвер світлодіодної лампи: що це таке і які види існують?

Важливою частиною будь-якої світлодіодної лампи є драйвер. Від його структури і якості залежить тривалість роботи лампи і її стійкість до перепадів напруги.

Драйвер – це плата з електронними компонентами, що забезпечує живлення світлодіодів, перетворюючи змінний струм в постійний. Залежно від компонентів визначається тип драйвера. Обов’язковими складовими будь-якого драйвера є:

  • діодний міст, який перетворює змінну напругу в постійну;
  • вхідний конденсатор, який згладжує коливання струму;
  • вхідний резистор, який обмежує струм в момент включення лампи і не дає вимикачу іскрити;
  • вихідний конденсатор, який усуває коливання струму і перешкод, що виникли в процесі перетворення струму;
  • вихідний резистор, що забезпечує розряд вихідного конденсатора при виключенні лампи і регулювання навантаження в разі виходу з ладу частини світлодіодів.

Залежно від того, які ще компоненти присутні на платі драйвера, їх поділяють на три типи: Linear, Linear IC і IC.

Типи драйверів світлодіодних ламп

Linear  

Linear, або просто лінійний драйвер, є найпростішим і дешевим драйвером. На його платі присутні лише найнеобхідніші елементи. Основна його функція – перетворення змінного струму в постійний, він не захищає світлодіоди від перепадів напруги в мережі. Найчастіше цей тип драйвера використовується в лампах, в яких недостатньо місця для розміщення більш складних типів драйверів та в малопотужних лампах. Наприклад, Linear драйвер часто використовують в філаментних лампах.

Linear драйвер – це плата з електронними компонентами, яка перетворює змінний струм в постійний.

Constant Linear драйвер

Linear IC

Linear IC драйвер (Integrated Circuit – інтегральна мікросхема) відрізняється наявністю простої IC мікросхеми. Такий драйвер захищає лампу від перепадів напруги в вузькому діапазоні, але не від перепадів сили струму і все ще є бюджетним рішенням для LED лампи. Linear IC драйвера використовуються у всіх типах світлодіодних ламп і світильників.

Linear IC драйвер – це плата з електронними компонентами, що перетворює змінний струм в постійний і містить мікросхему стабілізуючу напругу.

DoB Linear IC драйвер

IC

Найскладніший – це IC драйвер. У ньому найбільше компонентів що робить його більш массивним, але і більш надійним в роботі. Наявність IC мікросхеми дозволяє драйверу контролювати не тільки напругу, що надходить на світлодіоди, але і силу струму. Високочастотний EMC-фільтр усуває перешкоди, що створюються при перетворенні струму, а трансформатор (або котушка) знижує вхідну напругу до рівня, необхідного для стабільної роботи світлодіодів. Такий драйвер забезпечує тривалу роботу світлодіодної лампи і використовується у всіх видах лампочок і світильників.

IC драйвер – це плата з електронними компонентами, яка перетворює змінний струм в постійний і містить мікросхему, що стабілізує вхідну напругу і силу струму.

IC драйвер з компонентами, розміщеними на одній стороні плати.

Електронні компоненти IC драйвера можуть бути розташовані як на одній стороні плати, так і на обох. Розміщення на обох сторонах забезпечує краще охолодження компонентів і збільшує термін їх служби.

IC драйвер з компонентами, розміщеними на різних сторонах плати.

Спосіб монтажу драйвера

Сам драйвер може бути з’єднаний зі світлодіодним платою двома способами: DoB і Constant.

DoB

DoB (Driver on Board) означає “драйвер на платі”. При такому способі монтажу велика частина або всі елементи драйвера наносяться на плату зі світлодіодами, а не на окрему. DoB драйвера більш бюджетні і дозволяють заощадити місце в корпусі лампи, проте розміщення драйвера на платі зі світлодіодами призводить до перегрівання елементів. Тому лампи з драйвером DoB в порівнянні з лампами з драйвером Constant мають менший термін експлуатації.

Спосіб DoB зустрічається практично у всіх LED лампочках і світильниках через його дешеве виробництво. Однак для багатьох LED світильників з компактним корпусом (таких як прожектори) спосіб DoB – єдине можливе рішення.

Драйвер DoB – це драйвер, електронні компоненти якого встановлені на плату зі світлодіодами.

 

DoB Linear IC драйвер

Constant

Constant, або зустрічається назва Isolated (ізольований), драйвер – це також драйвер, електронні компоненти якого нанесені на окрему плату, а не на плату зі світлодіодами. Такий спосіб установки більш дорогий і вимагає додаткового місця, але забезпечує краще охолодження світильника і продовжує термін його служби.

Спосіб Constant зустрічається в філаментних лампах, водонепроникних ЖКГ світильниках, меблевих світильниках.

Драйвер Constant – це драйвер, який розташований окремо від плати зі світлодіодами.

 

Constant IC драйвер

Важливо запам’ятати, що IC, Linear IC і Linear – це типи драйвера, а DoB і Constant – це способи його розміщення.

Найнадійнішим, але і дорогим варіантом є Constant IC драйвер. З ним лампа буде працювати не один рік і проявлять стійкість не тільки до перепадів напруги в мережі в широкому діапазоні, але і до перепадів сили струму.

Оберіть мову сайту