Різновиди цоколів ламп

Цоколь лампи – це її основа, що кріпиться в патроні світильника і служить контактом для приєднання до мережі електрики. Для побутового використання найчастіше використовуються цоколі E27 або E14, знайомі по традиційному зображенню лампочки, але насправді варіантів навіть для побутового використання може бути набагато більше.

Кожен цоколь для ламп має своє маркування, яке складається з великої літери латинського алфавіту, що позначає форму цоколя, числа, що означає діаметр цоколя або ж відстань між його контактами, і малої латинської літери для цоколів, які можуть мати більше одного контакту. Остання буква зустрічається в спеціалізованих лампах і означає кількість штирів-контактів.

Цоколі E

Найбільш поширеними цоколями в лампах для будинку є E27 і Е14, відомі також, як цоколі Едісона. Вони мають гвинтову різьбу і зазвичай зустрічаються в лампах-грушах, кулях і свічках.

У промислових світильниках можна зустріти патрони Е40. Такий мали старі високопотужні лампи розжарювання, які на сьогодні вже не виробляються через високу енергоємність. Також серед старих ламп можна зустріти з цоколем Е10. Вони використовуються в старій підсвітці і електроприладах.

Гвинтові цоколі Е є найбільш поширеними і використовуються практично у всіх видах побутових ламп: світлодіодних, розжарювання, енергозберігаючих.

Цоколі G 

Цоколі G другі за поширеністю. Вони виглядають як два контактних штирі розташованих на різній відстані один від одного.

Такі цоколі зустрічаються в лампах для точкових світильників (GU5.3, GU10), в лампах для лінійних світильників (GU13), в лампах для декоративного освітлення (G4, G9). Раніше, до позначення цоколя також могла додаватися буква, що позначає тип лампи. Буквою U позначалися енергозберігаючі лампи, з якими цоколі G до сих пір використовуються найчастіше.

Сьогодні цоколі G мають енергозберігаючі, галогенні і світлодіодні лампи.

Цоколі R

Буквою R позначаються цоколі з втопленим контактами. Такі лампи найчастіше використовувалися в прожекторах і автомобільних лампах. Найбільш поширеною моделлю такого типу була лампа R7s (s означає один контакт).

Такі цоколі мають галогенові і світлодіодні лампи.

Цоколі В

Буквою В позначають штифтові цоколі. Вони використовуються у відповідних патронах без різьблення і дозволяють встановити лампу в певному положенні і забезпечити направлене світло, що важливо, наприклад в автомобільних фарах ближнього і дальнього світла.

Цоколі S

Софітні цоколі отримали свою назву через використання в сценічній підсвітці. Сьогодні вони застосовуються в світлодіодних лампах в меблевій і автомобільній підсвічуванні.

Цоколі P

Даний тип цоколя також називається фокусуючим. Він дозволяє встановити лампу в певному положенні і за допомогою лінз сфокусувати світло. Патрони для таких цоколів мають широке розповсюдження в ліхтариках, кінопроекторах та інше.

Лампи без цоколя

Лампи, які замість цоколя мають виключно контакти, також мають маркування – W. Вони використовуються в гірляндах і в автомобільних покажчиках повороту.

Оберіть мову сайту