Що таке стандарт UGR19?

UGR (Unified Glare Rating) означає єдиний індекс відблисків – це числовий спосіб визначити, наскільки яскравим світильник виглядає з певного місця. Про те, чому і як він з’явився, ми розповімо в цій статті.

Коли почали з’являтися офіси з великою кількістю комп’ютерів, існувала серйозна проблема, пов’язана з відображенням освітлювальних приладів на екранах ПК. Звичайно, виробникам екранів не треба було багато часу, щоб перейти на екрани з низьким коефіцієнтом відображення, але відблиски на екранах стали причиною виникнення перших стандартів освітлення.

До 2002 року для освітлення європейських офісів використовувався стандарт Cat 2. Одним з ключових параметрів цього стандарту було те, що кут між стелею і променями розповсюджуваного від світильника світла (кут відсічення) повинен був становити не менше 65 °. Щоб домогтися цього, лампи поміщали в поглиблені світильники, значно зменшуючи їх кут розсіювання, або ж використовували растрові світильники з дзеркалами всередині, світло в яких розсіювалося між дзеркалами і потрапляло в приміщення вже відбитим, тим самим зменшуючи кількість відблисків.

Після 2202 року використовувалися стандарти Lighting Guide 3, Light Guide 7 і UGR19.

UGR насправді не є якимось зводом правил по установці світильника в офісі. UGR – це узагальнений індекс комфорту, який вираховується для певного приміщення. Тому не існує такого поняття, як світильник, що відповідає стандарту «UGR19». Існують світильники, які працюють таким чином, що підтримують схему, сумісну з UGR, але відповідність може бути доведено лише після того, як світильник буде встановлений і індекс буде розрахований з урахуванням всіх особливостей меблів і джерел світла. Якщо виробник заявляє про відповідність UGR19 прямо на коробці, то це ще не означає, що в приміщенні, де цей світильник буде встановлено, UGR матиме таке ж значення.

Показник єдиного індексу відблисків (Unified Glare Index) розраховується за такою формулою:

UGR = 8 log [0.25/Lb Ʃ(L2ω/p2)]

L – значення яскравості світильника.

Lb – значення яскравості фону

Ω – кут відсічення світильника, видимий глядачем

p – індекс Гута – це фактор, заснований на ймовірності засліплення, відомий як ймовірність візуального комфорту.

Знак сигми (Ʃ) означає, що рівняння включає всі прилади в просторі.

З значень, необхідних в рівнянні, ви можете бачити, що розрахунок UGR може бути точним тільки при застосуванні до фізичного простору. Його не можна виміряти в тестовій кімнаті.

Так чому UGR19 використовується зараз?

Після Cat 2 здавалося, що з’явилася можливість зробити внутрішнє освітлення більш м’яким і щадним. Рівень освітленості падав, завдяки наявності комп’ютерних екранів на кожному столі, і це було схоже на високі технології, але світлові рішення для офісів виявилися занадто яскравими.

Насправді відбувається підвищення рівня освітленості. Світлодіодні панелі доступні з вихідною потужністю 4000 Лм, і весь цей світ доставляється на розсіюють поверхню світильника, а не глибоко в надрах системи рефлектор/жалюзі. Інсталяції зі 100-відсотковим прямим освітленням повернулися з подвоєною силою, використовуючи набагато більш яскраві світильники і створюючи більш темну фонову освітленість.

На цей раз проблема полягає не в яскравих панелях, що створюють відключаючі відображення на екрані. Це проблема надмірно яскравих світильників, що доставляють надлишок світла прямо в очі, тож чекайте повідомлень про нові головних болях, мігрені, проблеми із зором і прогули персоналу.

Не варто зачаровуватися великими числами і яскравими просторами, інакше працівники не зможуть виконувати свої завдання належним чином. Прямі і відображені відблиски погіршують зорову працездатність і зоровий комфорт. Прямі відблиски можуть походити від природного світла чи штучних джерел світла. Натомість відбиті відблиски виникають унаслідок відбивання від блискучих поверхонь. Прямі відблиски оцінюються узагальненим показником дискомфорту (Unified Glare Rating, UGR). Мінімальні значення послаблення відблисків визначено у стандартах. Чим менше значення UGR, тим слабший відблиск.

≤ 16     Виконання схем, креслень
≤ 19     Читання, письмо, класні кімнати, робота з комп’ютером, огляд
≤ 22     Робота у промисловості і торгівлі, приймальні
≤ 25     Грубі роботи, сходи
≤ 28     Коридори

Ідеальним для офісу вважається індекс UGR19, однак допустимо для офісних приміщень може бути UGR від 18,5 до 20. Якщо індекс вище, то світильник призначений скоріше для промислових приміщень або торгових залів. Варто звертати увагу на цей параметр при виборі освітлювальних приладів.

 

Оберіть мову сайту