Світло має багато характеристик, але лише деякі людина може розрізнити неозброєним оком. Одна з них – колірна температура світла. Тепла, нейтральна або холодна – як вона впливає на продуктивність і самопочуття людини?
Незважаючи на те, що сьогодні на полицях магазинів можна побачити величезну різноманітність лампочок і світильників, далеко не всі вони можуть повноцінно замінити світло сонця. Це зв’язано з тим що колірна температура денного світла сонця змінюється в залежності від погоди, часу доби або року. Так колірна температура природного світла похмурого ранку і ясним полуднем помітно відрізняються і по-різному відчуваються людиною. До того ж, колірна температура безпосередньо впливає на наш психоемоційний стан.
Як світло впливає на нас?
Майже 80% інформації про навколишній світ людина отримує візуально. Коли наші очі вловлюють освітлення, клітини сітківки виробляють гормони, що впливають на наше самопочуття: мелатонін і серотонін. Мелатонін змушує нас відчувати втому, а серотонін – бадьорість і гарний настрій. Певну колірну температуру сітківка ока сприймає як зміну часу – ритм день-ніч, і відповідно до неї виробляє гормони. Тому якщо штучне освітлення ввечері не відповідає за кольором природному вечірньому освітленню, людині складніше заснути, а якщо вдень температура освітлення не відповідає денній, то зосередитися на роботі чи навчанні складніше. Наприклад, тепла колірна температура відповідає вечірньому або ранковому світлі сонця. Якщо таке освітлення буде встановлено в офісі, співробітникам буде складніше зосередитися.
У 2015 році, в журналі Lumen було опубліковане дослідження по темі впливу колірної температури на самопочуття і продуктивність людини. В одній з аудиторій університету були встановлені світлодіодні світильники, зі змінною температурою свічення, а в іншій аудиторії – стандартні галогенові лампи. В обох аудиторіях проводилися заняття. Після них студенти здавали тести, які дозволяли визначити стан їх нервової системи, психоемоційний стан і зорову працездатність. Результати тестів студентів з аудиторії з галогеновими лампами порівнювали з результатами студентів з аудиторії зі світлодіодними світильниками при колірній температурі рівною тій, що була в аудиторії з галогеновими лампами (2800К), при більш високій температурі кольору в 4000К і при температурі відповідної світлу сонця в полудень – 5800К.
За результатами тестування було доведено, що зорова працездатність при різному освітленні відрізнялася. Також було відзначено, що при більш високій температурі кольору (5800К) продуктивність студентів була вище. При освітленні в цій колірній температурі, на питання “Як ви себе почуваєте” студенти відповідали, що відчувають бадьорість і активність. При освітленні в теплій колірній температурі галогенових ламп та світлодіодних ламп (2800К), студенти навпаки говорили про розслаблений і сонний стан, а показники тестів працездатності були нижче.
Яку колірну температуру варто вибрати для комфортного освітлення?
Якщо колірна температура впливає на працездатність і самопочуття, які світильники необхідні для освітлення кімнати, офісу або аудиторії? Здавалося б, раз більш висока колірна температура стимулює працездатність, значить слід орієнтуватися на неї при виборі освітлення, але це не зовсім так. Щоб вирішити яке освітлення потрібно для конкретного приміщення, варто розібратися чому відповідають колірні температури світлодіодних лампочок і світильників, щонайбільш часто зустрічаються: 2500К, 3000К, 4100К, 5400К і 6500К.
Як бачимо на зображенні, низька колірна температура (2000К – 3500К) відповідає ранковому або вечірньому світлу. Вона допомагає розслабитися і буде вдало використана в спальні, дитячій кімнаті або інших зонах відпочинку. Але не варто забувати, що колірна температура може вплинути на сприйняття кольорів інтер’єру. Таке світло підійде для кімнати, оформленої в теплих тонах. Якщо Ви не впевнені на рахунок того, чи буде тепле світло виглядати вдало, придбайте одну лампочку і протестуйте її в потрібному приміщенні.
Крім того, тепле світло рекомендується для ламп і світильників, які використовуються для читання, оскільки при теплому світлі менше напружуються очі.
Нейтральне біле світло (4000-5500К) найближче до денного світла сонця, воно стимулює роботу мозку і дає відчуття бадьорості, тому підходить для робочих просторів: офіси та навчальні заклади. Крім цього, біле світло не спотворює кольори і може бути використане в приміщеннях де важлива робота з кольором (фотостудії) або дрібними деталями. Воно добре виглядає в приміщеннях, виконаних в сучасних стилях.
Холодна колірна температура (6500К) не рекомендується для приміщень де постійно знаходяться люди. При короткочасному впливі вона викликає відчуття бадьорості, але якщо в такому світлі перебуває тривалий час, може стати причиною швидкої стомлюваності і головного болю. Холодне світло ще називають промисловим, тому що його часто використовують в промислових приміщеннях: цехах або складах. Крім того, холодне світло можна побачити у вуличному світлодіодному освітленні, особливо, на дорогах. Це пов’язано з тим, що за кермом водієві необхідно залишатися зосередженим і уважним.
Колірна температура і освітленість
Незважаючи на те, що візуально людина сприймає тільки температуру світла, дефіцит в освітленості також може вплинути на сприйняття світла і спотворити його колірну температуру.
Наприклад, холодна колірна температура при низькому рівні освітленості (150 лк) може викликати тривогу, оскільки відповідає світлу місяця. А ось тепла колірна температура навпаки викликає дискомфорт при високому рівні освітленості (> 700 лк) і спотворює сприйняття кольорів.
На графіку представлена крива Круітхофа, яка показує діапазон комфортного для людини світла і яке сприймається, як біле світло. Дану криву найчастіше використовують для розробки штучного освітлення.
Тому, вибираючи освітлення для квартири, офісу або двору, необхідно звертати увагу не тільки на колірну температуру, але і розрахувати яка буде освітленість при використанні обраного світильника або лампочки.