На якій висоті варто встановити прожектор?

Часто вже після придбання прожектора встає питання: на якій висоті встановити його, щоб під’їзна доріжка, двір або робоча зона були достатньо освітлені? Ніяких підказок на самому прожекторі немає, та й не кожен консультант в магазині може допомогти з цим питанням.

Раніше в статті ми говорили про те, як вибирати прожектор, тепер варто розібратися на якій висоті його встановити.

Чому саме світлодіодні прожектори?

Тривалий час до винаходу світлодіодних джерел світла, використовувалися галогенні прожектори зі змінними лампами, проте в порівнянні зі світлодіодними, у них був ряд недоліків. Серед них:

  • Низька енергоефективність. Щоб домогтися світлового потоку в 6000 Лм галогенні прожектору потрібно 500 Вт, в той час, як світлодіодному – 70 Вт.
  • Проблема герметичності. Прилади зі змінними деталями, наприклад лампами, не є герметичними за визначенням. У світлодіодних прожекторів немає можливості замінити освітлювальний елемент, але його конструкція забезпечує повний захист від проникнення під корпус пилу або вологи.
  • Термін експлуатації. Гарантія на галогенний прожектор, зазвичай, становить близько року, це не беручи до уваги необхідність міняти лампу. Світлодіодні прожектори мають гарантію 2-3 роки, а при якісних складових, працюють і довше без додаткового обслуговування.

Саме тому сьогодні світлодіодні прожектори найбільш популярні для побутового вуличного освітлення.

На якій висоті рекомендується встановлювати прожектор?

Існує середня гранична висота, з якої прожектор з певним світловим потоком, буде освітлювати простір в достатній мірі, щоб в ньому можна було працювати. У таблиці представлена приблизна висота для прожектора, щоб освітленість прямо перед ним досягала 100 Лк.

Світловий потік прожектора Висота установки
1 000 Лм 2 м
2 000 Лм 3 м
3 000 Лм 4 м
5 000 Лм 6 м
10 000 Лм 14 м
15 000 Лм 18 м
20 000 Лм 22 м
30 000 Лм 25 м

Якщо ж ви використовуєте прожектор з датчиком руху, то встановлювати його треба на тій висоті, яка рекомендована саме для датчика. Зазвичай це 2,5-3,5 метра від землі.

Також можна розрахувати і приблизну дальність світла прожектора і тим самим визначити площу, на яку той буде достатньо освітлювати. Однак перш за все варто визначити для яких цілей буде служити освітлення на цій ділянці.

  • Прожектор потрібен для простого орієнтування в просторі, досить буде освітленості в 10 Лк.
  • Планується освітлення парковки, то згідно зі стандартом, освітленість повинна складати 75 Лк.
  • Прожектор необхідний для виконання робочих завдань, припустимо, на складі, освітленість повинна складати не менше 100 Лк.

Для виконання завдань, що вимагають великої точності, показники будуть вище. Наприклад, для читання достатньою вважається освітленості в 300 Лк. Більш детально ознайомитись з норами освітленості для України можна у відповідному документі ДБН В.2.5-28:2018.

Яка дальність світла прожектора?

Дальність світла світлодіодного прожектора можна визначити через геометричні розрахунки. Зразкові результати розрахунків ми привели в наступній таблиці.

Потужність світлодіодного прожектора, Вт
10 20 30 50 100 150 200
Освітленість, Лк Дальність світла, м 
Парковка, причал, двір  10 6 8 10 13 18 22 26
Склад, дорога з швидким рухом 75 3 3 4 5 7 8 10
Робочі місця при складах, нескладному виробництві 100 2 3 4 4 6 7 8

Для більш докладних і точних розрахунків, з урахуванням не тільки потужності джерела світла, але і кольори навколишнього середовища, предметів навколо і т.п. існує спеціальна програма Dialux. Нею користуються дизайнери освітлення і вона вимагає спеціальних файлів для кожного джерела світла.

Для приблизного ж розрахунку, досить наведених таблиць. З їх допомогою ви зможете максимально освітити потрібний вам ділянку.

Більше про світлодіодні прожектори ви можете дізнатися в наших попередніх статтях:

Оберіть мову сайту