У чому відмінності між світлодіодними прожекторами, які Ви бачите в магазинах?

Світлодіодні прожектори витісняють старі галогенові аналоги завдяки своїй надійності, потужності і різноманітності. Але на полиці практично всі вони виглядають однаково. Як вибрати серед розмаїття представленого в магазинах і чим можуть відрізнятися однакові на вигляд моделі?

Прожектори в магазинах відрізняються потужністю, конструкцією і, звичайно ж, внутрішніми складовими. Кожен з цих параметрів ми розглянемо докладніше в цій статті.

Потужність і якість світла

Освітленість вимірюється в Люксах, однак цього параметра на упаковці прожектора ви ніколи не знайдете, тому що освітленість залежить від місця установки джерела світла і може бути різною для одного і того ж прожектора.

Потужність прожектора вказана великими цифрами на упаковці, але і вона не говорить про те, скільки світла виробляє прилад. Щоб дізнатися скільки світла дає прожектор, потрібно дивитися на параметр “Світловий потік”. Знаючи скільки люмен виробляє прожектор, і скільки люксів необхідно для якісного освітлення ділянки відповідно до стандарту, легко порахувати скільки квадратних метрів може освітлити один прожектор.

Крім кількості світла важливо звертати увагу і на параметри самого світла. Наприклад, колірну температуру і індекс передачі кольору. Прожектори рідко можна зустріти в колірній температурі відмінній від холодного спектра. А ось показник CRI (також позначається Ra) може бути різний і його варто враховувати при освітленні різних просторів. Наприклад, по стандарту для України 2018 року для парковок Ra допускається не менше 20, а для СТО – не менше ніж 60.

Зовнішні особливості конструкції

Практично всі світлодіодні прожектори кріпляться на скобу, оскільки це універсальне кріплення дозволяє встановити прожектор на будь-якій поверхні. При покупці варто звертати увагу на те, наскільки туго повертається скоба: від цього залежить чи буде прожектор надійно закріплений в потрібному положенні.

Форма корпусу також має значення, особливо наявність ребер радіатора на зворотному боці: вони потрібні для забезпечення якісного охолодження світлодіодним плати. Відсутність ребер свідчить про те, що корпус прожектора штампований, а не литий. Такий прожектор має неоднакову товщину корпуса в різних місцях, більш крихкий і гірше відводить тепло.

Використовувані світлодіоди також важливі. І нехай по упаковці складно визначити енергоефективність і виробника світлодіодів, але ось тип визначити можна. У прожекторах використовується або кілька SMD світлодіодів, або один світлодіод CoB. Вважається, що світлодіоди CoB більш яскраві і потужні і це так в перші 5-10 хвилин їх роботи.

За цей час світлодіод нагрівається до своєї робочої температури, а вона у світлодіодів CoB значно вище, ніж у SMD, тому і охолодження відбувається гірше. Висока температура негативно впливає на світлодіоди і тому світловіддача CoB світлодіода починає падати. Якщо заміряти прожектори однакової потужності з CoB и SMD світлодіодами після 10 хвилин роботи, показники будуть однакові. Залежно від якості світлодіодів, SMD може дати і більш високі показники.

 

Порівняйте результати фотометрії прожектора зі світлодіодом CoB и зі світлодіодами SMD.

Датчик руху прожектора

В сучасних прожекторах з’явилося зручне доповнення у вигляді датчика руху. Якщо прожектор встановлюється в місці де нерегулярно знаходяться люди, датчик помітно економить електроенергію і зручний в експлуатації.

Однак у прожекторів з датчиком є ​​і недоліки. На відміну від самого прожектора, вони більш крихкі і негерметичні. Тому прожектори з датчиком рекомендується встановлювати під навісами, щоб запобігати прямому попаданню води на корпус. До того ж, якщо датчик вийде з ладу, прожектор також припинить роботу, оскільки блок живлення прожектора частково знаходиться в датчику.

 

Внутрішні відмінності

Як і в будь-якому світлодіодному приладі, в прожекторах важливий тип драйвера. Чим краще драйвер тим в більш широкому діапазоні напруги працює прожектор і менше ймовірність мерехтінь. Відстань між елементами драйвера і між драйвером і світлодіодами також важливо. У разі, якщо вона не дотримана, елементи будуть перегрівати один одного при роботі.

До речі! Ми закупили понад 30 прожекторів, які можна знайти в магазинах України, виміряли їх в фотометричній лабораторії, розібрали їх до найдрібніших деталей і детально описали що у них всередині і чого вони варті насправді. Ви можете ознайомитися з результатами в розділі “Результати тестування”.

Вибираючи прожектор, важливо пам’ятати, що якщо ви хочете прилад, який буде працювати довго і давати якісне світло, не варто гнатися за дешевими рішеннями. 

Оберіть мову сайту