Змінити настрій: чому освітлення – найважливіший елемент дизайну?

Увійдіть в кімнату, залиту м’яким, затишним світлом, і ви відразу відчуєте себе легко. Зайдіть в ту ж кімнату, що гуде від яскравих флуоресцентних ламп, і ви відчуєте дискомфорт і напругу.

Дослідження, проведене Journal of Consumer Psychology в 2014 році, показало, що чим інтенсивніше освітлення, тим сильніше і інтенсивніше емоції – як позитивні, так і негативні.

Дослідження включало шість експериментів, в яких вивчавася зв’язок між емоціями і яскравістю навколишнього середовища. Почуття тепла посилювалося, коли учасники піддавалися впливу яскравого світла з відтінками червоного. Відчуття тривоги посилювалося, коли домінувало синє світло.

І чим яскравіше світло, тим інтенсивніше ставали емоції учасників. Як інтенсивність, так і колір світла впливали на настрій людей.

Як це вплине на ваш наступний ремонт?

При проектуванні простору необхідно планувати освітлення і те, як воно буде використовуватися. Наприклад, якщо ви проектуєте офісне приміщення, освітлення в цьому випадку має стимулювати увагу і продуктивність. При освітленні для будинку, береться до уваги призначення кожної кімнати. Кухня, робоче місце, вимагає більш яскравого і чіткого кольору, а у вітальні буде комфортно з м’яким і теплим світлом.

Асоціація теплого жовтого світла з відчуттям тепла і розслаблення, ймовірно, є еволюційним і походить від наших ранніх предків, які для тепла і захисту від хижаків обов’язково запалювали вогонь вночі. Вхід в ваш будинок повинен вітати гостей, створюючи плавний перехід від яскравого денного світла до внутрішнього висвітлення вашого будинку. Вночі освітлення повинно сприяти м’якому переходу з темної вулиці в затишний простір будинку, не перевантажуючи своєю інтенсивністю і допомагаючи розслабитися. Перед сном освітлення повинно бути зменшено, щоб сприяти «згортання», але залишатися досить яскравим, щоб ви могли безпечно переміщатися по будинку.

Наслідуючи зовнішнє освітлення

Широкі дослідження документують безліч переваг використання природного світла в наших житлових приміщеннях. Згідно з журналом «Архітектурне освітлення», природне світло – або денне освітлення – забезпечує стимуляцію, необхідну для регулювання циркадних ритмів людини. Дізнайтеся більше про користь природного світла для здоров’я тут.

На додаток до циркадних ритмів природне світло також впливає на наш настрій і може підвищити продуктивність і комфорт на робочому місці. Дослідження під назвою «Вплив денного світла на показники роздрібних продажів» показало, що наявність денного світла є третім за важливістю критерієм статистично значущих чинників у збільшенні обсягу продажів. Також вивчалося денне освітлення в школах. В результаті чого було виявлено тісний в’язь між школами, які повідомили про поліпшення результатів тестів – більш ніж на 10 відсотків – і тими, які повідомили про збільшення природного освітлення в класі.

Крім економії енергії, вплив природного світла покращує настрій і допомагає полегшити засинання. Проведення вашого дня в місцях, посилених природним світлом, може поліпшити функції вашого циркадного ритму, що підвищить відчуття щастя і рівень енергії. Вплив занадто великої кількості синього світла від електроніки ввечері прямо пов’язане з протилежним ефектом.

Світло в приміщенні (протягом дня) повинен імітувати колір світла, який ми відчуваємо зовні, шукаючи аналогічні градації в часі: холодне світло вранці, біле світло опівдні, тепле світло ввечері.

Звичайно, найбільш важливим фактором у освітленні вашого будинку є ваші особисті переваги. Однак, ми рекомендуємо один ключовий крок, який кожен може зробити, щоб створити спокійну і приємну обстановку, наближену до денного освітлення: вночі включайте лампи з теплим світлом, з колірною температурою в діапазоні від 2700 до 3000 кельвінів. Крім того, використовуйте регулятор інтенсивності світла, щоб зменшити його інтенсивність протягом ночі. Зниження освітлення насправді допомагає знизити кров’яний тиск і допомагає розслабитися. Тому, використовуйте диммер в спальні – і зведіть до мінімуму використання електроніки.

Колір теж грає роль, але набагато легше відрегулювати освітлення

Колір – безумовно, важливий аспект у освітленні і настрої. Проте, регулювати освітлення набагато простіше, ніж фарбувати стіни. Насправді, ви можете змінити колір вашої кімнати, просто освітливши або зменшивши її яскравість.

Найважливіший елемент дизайну

Завдяки здатності в значній мірі впливати на настрій кімнати, освітлення є найбільш важливим елементом, який необхідно враховувати при проектуванні простору.

На додаток до зміни настрою людей в кімнаті, освітлення може перетворити кімнату за формою і розміром. У маленькому просторі фарбування стін в світлий колір і додаткове освітлення, що відбивається від стін, допоможе кімнаті виглядати більше. Вбудоване освітлення може додати м’яке світіння в кімнату, що також може допомогти кімнаті виглядати більшою.

Завдяки різноманітності рівнів яскравості і колірних температур, дизайнери продовжують використовувати світлодіодне освітлення. Досягнення в області світлодіодних технологій привели до появи декількох нових світильників, в тому числі світлодіодних світлових люків, які імітують вигляд вікна і неба. Ці «вікна в даху» випромінюють світло, температура якого така ж, як і у природного світла, – пропонуючи відчуття простору і повітря і допомагаючи відчувати більш позитивну атмосферу.

Завдяки постійним дослідженням та інноваціям в освітленні, домовласники і дизайнери мають у своєму розпорядженні безліч варіантів для вибору правильного освітлення.

Оберіть мову сайту