Що таке світловий дизайн? Основні поняття

Купити люстру вже після того, як ремонт закінчений – саме так роблять практично всі, хто недооцінює значення світла в будинку. Дійсно, що ж складного в організації освітлення: одного світильника в центрі кімнати достатньо!

Насправді, розміщення люстри в центрі кімнати, позбавляє світла кути приміщення. До того ж, якщо ви збираєтеся освітлити велику кімнату, вам знадобиться або дуже потужний світильник, або люстра на велику кількість лампочок. Якщо ви хоч раз купляли люстру, то знаєте, що чим вона більша, тим вона дорожча. Світильник на 15 ріжків може коштувати дорожче, ніж два таких самих на 8.

Саме тому, про освітлення варто задуматися ще на стадії планування ремонту або ж найняти світлодизайнера, щоб втілити в життя найсміливіші задуми.

Що потрібно знати про організацію світла в квартирі? 

У світлодизайнерів є три принципи роботи, які варто враховувати при налаштуванні освітлення: ефективність, зручність і естетика. Тобто світла в приміщенні повинно бути достатньо, світильники мають бути зручно розміщені і красиво виглядати. Правильне розміщення світильників дозволить підкреслити деталі вашого нового ремонту і змінити сприйняття простору.

Щоб правильно підібрати тип світильника і місце його розміщення, давайте розберемося з основними поняттями світлодизайну і типами освітлення.

Види освітлення в приміщенні

З цим все досить просто. Є природне, штучне і комбіноване освітлення.

Природне освітлення – це сонячне світло, яке потрапляє в приміщення крізь вікна. Зі спостережень дослідників, природне світло позитивно впливає на настрій і самопочуття людей, тому не варто його повністю виключати при плануванні світла в квартирі або будинку.

Штучне освітлення – це люстри і світильники, які забезпечують комфортний рівень світла, коли природного світла недостатньо. В ідеалі, штучне освітлення по температурі світла, передачі кольору і інтенсивності максимально наближене до природного.

Комбіноване освітлення – це поєднання природного і штучного світла для досягнення комфортного рівня освітленості. Дизайнери рекомендують використовувати природне світло наскільки це можливо і доповнювати його світильниками в міру необхідності, тим самим створюючи ідеальне комбіноване освітлення.

Типи освітлення в кімнаті

Виділяється три типи освітлення і у кожного з них своя мета.

Основне освітлення є частиною дизайну приміщення. Воно підкреслює інтер’єр, забезпечує достатню кількість світла в кімнаті і є основою всього планування світлового дизайну. Всі інші типи тільки доповнюють його і виконують більш локальні завдання.

Основне освітлення організовується за допомогою люстр і світильників. Серед світлодіодних рішень, для основного освітлення використовуються стенльові світильники, світлодіодні панелі і мініпанелі, а також лінійні світильники.

Акцентне освітлення не обов’язкове для простого інтер’єру, але воно створює ефект завершеності. Додаткові світильники акцентують увагу на важливих деталях: статуетках, вазах, картинах, тощо. Функція такого освітлення декоративна.

Для акцентного освітлення використовуються точкові світильники і трекові світильники, а також спеціальна підсвітка для картин.

Локальне освітлення вирішує конкретні завдання для додаткового світла. Наприклад, світильники біля дивана розміщуються щоб закрити проблему комфортного світла для читання, підсвітка на кухні – для якісного освітлення робочої зони. До локального освітлення також відносяться світильники біля дзеркал, настільні лампи, тощо.

Комбинируя разные типы освещения в одном помещении, можно достигнуть максимально комфортного уровня света и при этом подчеркнуть особенности интерьера. Как использовать при этом цветовую температуру, ми писали в статті раніше.  

Як розподіляється світловий потік?

Вибираючи світильники, не варто забувати, що світловий потік в різних освітлювальних приладах поширюється по-різному. Це варто враховувати при організації світла в кімнаті, щоб не отримати занадто мало або занадто багато світла в результаті.

Отже, є три типи світлового потоку: прямий, розсіяний і відбитий.

Прямий світловий потік використовується в акцентному освітленні, він дозволяє якісно освітлити одну зону і при цьому не засвічувати інші. Для такого освітлення використовують точкові світильники, даунлайти, підвісні світильники і прожектори. Ними можна підкреслити, виділити щось в дизайні, але для основного освітлення таких джерел світла знадобиться досить багато, а їх світло може виявитися занадто інтенсивним для побутового використання.

Розсіяний світловий потік забезпечує м’яке світло з мінімальною кількістю тіней і відблисків. Світлодіодні джерела світла зазвичай мають матовий розсіювач і тому їх світло вже розсіяне. Для інших ламп будуть потрібні абажури і люстри з плафонами. Організувати такий тип світлового потоку допоможуть світлодіодні світильники, панелі, настінні світильники і люстри.

Відбитий світловий потік виходить, коли світло відбивається від поверхонь або заломлюється. Цей тип найбільш наближений до природного освітлення і тому буде вдалим вибором для основного світла. Відбите світло дають растрові світильники, світлодіодні панелі з торцевим засвітленням, світлодіодні мініпанелі.  

Для кожного завдання підбирається відповідний їй світловий потік. Наприклад, розсіяне світло не підійде для акцентного освітлення, а прямий – для основного світла.

Це були основні визначення світлового дизайну приміщення. Більше дізнатися про дизайн освітлення ви можете дізнатися в наших статтях:

Оберіть мову сайту