Колірна температура в інтер’єрі: як використовувати і чого остерігатися?

Ми вже не раз писали про колірну температуру, як про одну з характеристик світлодіодної лампи і про те, як вона впливає на наш настрій. Але давайте розберемося, як застосувати всі ці знання для освітлення квартири.

Сьогодні в магазині можна знайти світлодіодні лампи та світильники з теплою, нейтральною і холодної колірною температурою. Дизайнери не мають єдиної думки щодо варіанту, який підійшов би всім. Хтось вважає, що тепле світло зробить вашу квартиру жовтою, нейтральне світло – вибілить, а холодне і зовсім зробить кімнати схожими на операційні.

Насправді будь-якій колірній температурі можна знайти застосування, а спотворення кольору інтер’єру легко уникнути, якщо знати на який параметр звернути увагу.

Коефіцієнт передачі кольору CRI для освітлення квартири повинен бути вище 80!

Роль нейтральної кольорової температури в квартирі

Якщо ви не налаштовані на експерименти з освітленням і складну гру світла в квартирі, то нейтральна колірна температура (4000-5000К) – те що вам потрібно. При високому CRI, такі лампи будуть точно передавати кольори інтер’єру і не дадуть спотворень. Тому нейтральна колірна температура підходить для всіх приміщень незалежно від призначення. Якщо в кімнаті ви плануєте і відпочивати, і активно проводити час, біле світло буде оптимальним. Воно використовується в:

  • дитячих кімнатах, де дитина робить уроки, грає і відпочиває;
  • ванній, особливо в світильниках біля дзеркала;
  • вітальні, де проводять час з гостями і відпочивають після робочого дня;
  • кухня, особливо над робочими зонами, де потрібне додаткове освітлення;
  • біля дзеркала в передпокої, щоб при денному світлі не виявилося недоліків в образі.

Нейтральне світло відповідає природному денному світлу, тому під ним легше буде зосередиться на роботі, приємно проводити час і розважатися з гостями. Найкраще таке світло використовувати в приміщеннях де комбінується природне і штучне освітлення – в кімнатах з великими вікнами.

Де застосувати тепле світло?

Тепла колірна температура (3000К) відповідає світлу ламп розжарювання і вечірнього сонця. Воно дійсно надає теплий відтінок інтер’єру, тому буде вигідніше виглядати з кремовими кольорами, а особливо з жовтими, червоними і коричневими відтінками і їх поєднаннями. Використовуючи лампи з теплою колірною температурою в приміщенні оформленому в холодних тонах, ви не уникнете спотворення кольорів: блакитний може стати зеленим, фіолетовий – червоним, а темно-синій – чорним.

Тепле світло підкреслить затишок у вашій квартирі. Воно чудово виглядає в кімнатах де багато текстилю, дерева або навіть декоративного старого металу. Теплі джерела світла рекомендують використовувати з такими стилями, як класичний, традиційний, вінтаж, модерн і ретро.  Доцільно використовувати тепле освітлення і з етнічнічними дизайнами.

Тепла колірна температура вигідно відтіняє шкіру, вона виглядає більш здоровою і рівною.

З приміщень, тепле світло рекомендується для:

  • спальні, він допоможе розслабитися перед сном;
  • настільних ламп і ламп для читання (вважається, що при теплому світлі очі менше напружуються при читанні);
  • вітальні, якщо приміщення часто використовується, як зона відпочинку;
  • дитячої маленької дитини.

Лампи з теплою колірною температурою створені для бра з абажуром з текстилю, люстр, що імітують свічки, світильників “під старовину” і відкритих світильників в ретро-стилі. Декоративні філаментні лами з теплим світінням часто можна зустріти в відкритих оригінальних світильниках в стилі лофт.

Чи потрібне холодне світло в житлових приміщеннях?

Незважаючи на те, що знайти лампи з холодним кольором світіння досить складно, повністю виключати таке світло, як варіант освітлення не варто. Колірна температура 6000К і вище додасть яскравості холодним відтінкам в інтер’єрі. Сірі, блакитні та зелені тони стануть яскравіше і більш насиченим при такому світлі, в той час, як теплі тони стануть більш бляклими або змінить колір.

Холодна колірна температура вдало підкреслить простір у великих приміщеннях. Також таке світло рекомендується для сучасних дизайнів інтер’єру, наприклад до таких стилів, як хай-тек, мінімалізм, футуризм, конструктивізм і в скандинавському стилі. Освітлення вигідно підкреслить сучасні матеріали: пластик, метал, хромоване покриття. Якщо вам до душі контрасти в кольорах і геометрія в дизайні, холодне світло також стане хорошим вибором.

З обережністю варто застосовувати холодне світло в зонах відпочинку, оскільки воно має невеликий бадьорячий ефект і під ним буде складніше розслабитися. Краще розмістіть світильники з таким світлом в:

  • кабінеті, або в іншому робочому просторі, де потрібно залишатися зосередженим;
  • гаражі або біля під’їзної доріжки, де необхідно яскраве освітлення;
  • кухні, якщо дизайн приміщення виконаний в сучасному стилі і в холодних тонах.

Чи варто комбінувати різну кольорову температуру в одному приміщенні?

Найчастіше подібні експерименти не рекомендуються, оскільки налаштувати освітлення так, щоб воно і виконувало свої безпосередні функції і при цьому не псувало інтер’єр, досить складно. До того ж, змішання колірної температури викликає візуальний дискомфорт. Наприклад, явно помилкою буде в одну люстру вкручувати лампи з різною колірною температурою або ж комбінувати тепле і холодне світло в приміщенні.

Однак існують способи порушити правило про несуміщення різного світла і обіграти це в свою користь.

Спосіб №1. Світлові акценти

Професійні дизайнери комбінують колірну температуру використовуючи акцентне освітлення. Наприклад, якщо необхідно підкреслити якісь елементи в інтер’єрі, інша колірна температура – це кращий спосіб виділити його із загальної картини. Таке виділення зазвичай організовують за допомогою точкових світильників або інших світильників з направленим світлом.

Наприклад, основне освітлення приміщення організовано в теплому світлі, а акцентное – в нейтральному. Поєднувати таким способом тепле і холодне світло не рекомендується.

Спосіб №2. Сценарій освітлення

Цей спосіб підійде для багатофункціональних приміщень, однак він не передбачає прямого смешания колірної температури. Кожен із сценаріїв працює окремо один від одного і не перетинається. Наприклад, у вітальні використовуються точкові світильники або панелі з нейтральною колірною температурою для основного освітлення. При такому освітленні зручно збиратися родиною, відзначати свята тощо. Але також в вітальні використовуються торшери і бра в теплій колірній температурі: їх приглушене світло використовується вечорами, коли необхідно створити атмосферу затишку і відпочити після роботи. Таке рішення дозволяє змінювати температуру освітлення відповідно до ситуації і побажаннями.

Спосіб №3. Світлове зонування

Відокремити світлом зони в приміщенні важливо в квартирах-студіях або офісах. Тепле світло – над зоною відпочинку, нейтральний або холодний – над робочою. Однак важливо встановлювати джерела світла з різною температурою в різних частинах кімнати і передбачити, щоб промені різного кольору перетиналися якомога менше. Подібний ефект складно організувати в маленькій кімнаті і без участі фахівця, тому даний спосіб варто застосовувати з особливою обережністю.

 

Якщо вам все ж хочеться різноманітності в освітленні, спробуйте використовувати не різну кольорову температуру, а різні потужності світильників і ламп. Менш яскрава підсвітка в порівнянні з основним світлом буде виглядати цікаво і пожвавить інтер’єр.

Підведемо підсумки!

Нейтральне світло (4000К-5000К) – для багатофункціональних приміщень в будь-яких кольорах і стилях. Універсальне і просто рішення.

Тепле світло (2500К-3000К) – з теплими тонами в інтер’єрі, для зон відпочинку або місць, де є потреба у затишку. Рекомендується для ретро і класичних стилів.

Холодне світло (6000К-6500К) – з холодними тонами і сучасними стилями, для робочих зон і сміливих дизайнів.

Оберіть мову сайту