Що таке якісна високопотужна лампа і як її вибрати?

Високопотужні лампи використовують для освітлення великих приміщень або площ. Їх можна побачити на складах, в інших промислових пунктах, а також у вуличних ліхтарях. Що відрізняє високопотужні світлодіодні лампи від галогенних і на що варто звернути увагу при виборі? Давайте розберемося.

Чому високопотужна світлодіодна лампа краща галогенової або лампи розжарювання? 

На відміну від галогенних ламп і ламп розжарювання, світлодіодні лампи споживають в 2-10 разів менше електроенергії без зміни світлового потоку. Наприклад, потужна галогенова лампа зі світловим потоком 2000 Лм споживає 75 Вт, а світлодіодна лампа з таким же світловим потоком – 23 Вт.

Другою відмінністю світлодіодних високопотужних ламп є тривалий ресурс роботи. Якщо лампи розжарювання ви міняли раз в декілька місяців, а галогенові – раз на рік, то якісні світлодіодні лампи міняти доведеться не частіше, ніж раз на кілька років. Ресурс роботи надпотужних ламп становить від 20 000 годин, а якщо внутрішні компоненти лампи спроектовані так, щоб запобігати перегріванню, то вона буде працювати і довше.

Останньою, але не менш важливою відмінністю світлодіодних ламп від галогенних і ламп розжарювання, є варіативність світла. На полицях магазинів можна знайти не тільки лампи з різною колірною температурою, але і різним коефіцієнтом передачі кольору CRI, який важливо враховувати при обладнанні робочого простору різних типів.

Що говорить про якість високопотужної світлодіодної лампи? 

Вище ми сказали, що якісна світлодіодна лампа може працювати більше 20 000 годин, отже, якісна лампа – це лампа з тривалим терміном експлуатації. Але які саме параметри забезпечують тривалу роботу лампи? Можна виділити три основних:

  • передбачений тепловідвід світлодіодів;
  • захист світлодіодів від перевантажень;
  • компоновка драйвера, що запобігає його перегріву.

Розберемо кожен параметр по порядку.

Тепловідведення світлодіодів

Робоча температура світлодіодів складає близько 80 ° С – до цієї температури вони нагріваються при світінні. Однак, якщо температура буде вище, це призведе до прискореної деградації світлодіода. Згодом він буде давати менше світла і лампа потьмяніє.

Щоб уникнути перегріву світлодіодів в лампі необхідно:

  • розміщувати світлодіоди на достатній відстані один від одного і від драйвера, який також нагрівається при роботі;
  • розміщувати світлодіоди на платі з алюмінієвої підкладкою або з іншим матеріалом, що забезпечує тепловідвід;
  • використання радіатора в лампі, для поліпшення відведення тепла, як від світлодіодів, так і від драйвера.

У нормальному температурному режимі світлодіоди можуть працювати 20 000 – 30 000 годин.

Захист світлодіодів від перевантажень

Захищати світлодіоди варто не тільки від високої температури, а й від подачі великої потужності на них. У кожного типу світлодіода є специфікація, в якій зазначено яка потужність для нього робоча. Якщо подавати на світлодіод велику потужність, він буде світитися яскравіше, але при цьому ресурс його роботи сильно скоротитися.

Деякі виробники таким чином завищують показники світлового потоку, проте зазначений ресурс роботи в такій лампі буде невиправданий.

Компоновка драйверу

У разі якщо драйвер скомпонований невдало і регулярно перегрівається, він швидко вийде з ладу і лампа припинить працювати. Перегрівання драйвера може статися, якщо в драйвері компоненти розміщені на одній стороні плати, особливо якщо конденсатор або мікросхема знаходяться поруч з котушкою або трансформатором. При роботі, котушка нагрівається до 100-120 ° С, в той час, як мікросхема не переносить високих температур, а конденсатор і зовсім може потекти.

Щоб уникнути такого результату, компоненти constant драйвера краще розміщувати на різних сторонах плати, на відстані один від одного, а в DoB драйвері розміщувати їх на більшій відстані один від одного. Конденсатори, що здатні працювати при високих температурах або загорнуті в термоізолятори також можуть продовжити роботу лампи.

На що звернути увагу при виборі високопотужними лампи?

Параметри якості не вказані на упаковці лампи, їх можна дізнатися тільки розібравши її. Тоді як же вибрати ту лампу, що пропрацює довше за все і буде комфортна у використанні? Відповідь проста – потрібно читати характеристики на упаковці.

1. Енергоефективність нижче 70 Лм/Вт робить лампу не більш економною, ніж стара галогенова.

2. Розміри лампи важливі, якщо ви збираєтеся встановлювати її в світильник з обмеженим простором під лампу. Вам не потрібна лампа, яка не ​​поміщається в світильник.

3. Діапазон робочої напруги вказує на те, використовується в лампі IC драйвер або лінійний. Широкий діапазон робочої напруги також захищає лампу від перепадів струму в мережі і запобігає мерехтінню.

4. Коефіцієнт передачі кольору CRI важливий, якщо лампи потрібні для освітлення приміщення де важлива точна передача світла.

5. Ціна, адже лампа з радіатором, тепловідводячою підкладкою плати і двостороннім компонуванням драйвера не може коштувати дешево.

Оберіть мову сайту