Що таке філаментні лампи і чим вони відрізняються від звичайних світлодіодних ламп?

Філаментні лампи ще недавно були дорогою новинкою на полицях магазинів, а тепер їх можна побачити не тільки в стилізованих кафе, але і практично в кожному магазині світлотехніки, а також у багатьох квартирах. Чим зумовлена така популярність?

Чому філаментні лампи набувають популярності?

Філаментні LED лампи (filament (англ.) – нитка) – це світлодіодні лампочки, в яких світлодіоди нанесені на скляну підкладку, а не плату, і виглядають як нитки в лампах розжарювання.

Спочатку філаментні лампи зовні нагадували старі лампи розжарювання, замислювалися як дизайнерське рішення. Жовті закручені нитки в скляних колбах з напиленням нагадували лампу Едісона, але працювали в рази економічніше. Завдяки цьому вони знайшли широке застосування в стилі Лофт. Тепле неяскраве світло великих ламп використовується в самих різних люстрах, надаючи приміщенню затишок.

Але виявилося, що філаментні лампи можуть бути не тільки декоративними. Сьогодні на полицях їх можна побачити в такому ж розмірі і формах, що і звичайні світлодіодні: груші, кульки і свічки. Їх колби не мають напилення, а нитки прямі, в кількості чотирьох або шести штук. У чому їхня відмінність від звичайних світлодіодних ламп?

Як заощадити, заплативши більше?

Перша відмінність філаментних ламп від звичайних світлодіодних – це звичайно ж ціна. Філаментная лампа в два рази дорожче за звичайну, оскільки процес її виробництва складніше і дорожче. Філаментні лампи серії “Вінтаж” мають ще більш високу ціну, оскільки в них використовується закручена нитка, виробництво якої вимагає більше часу і складніше, ніж виробництво прямих ниток.

Наступною істотною відмінністю є енергоефективність. Звичайна світлодіодна лампа споживає 10 Вт і дає приблизно 850 Лм, маючи енергоефективність 85 Лм / Вт. Десятиваттна філаментна лампа дає 1500 Лм, тобто її енергоефективність складає 150 Лм / Вт. Різниця помітна, чи не так? Встановивши філаментнау лампу в 7 Вт ви отримаєте стільки ж світла, як від світлодіодної лампи в 10 Вт, але витратите менше електрики на освітлення.

Не малу різницю складає кут світла звичайної світлодіодної лампи і філаментної. Для звичайної лами це близько 220 градусів, а філаментная лампа світить в куті 270 градусів і більше.

Різниця в конструкції також дає філаментним лампам важливу перевагу при використанні в побуті: на відміну від звичайних світлодіодних ламп, вони дають пряме, не розсіяне світло, що важливо для кришталевих люстр. Світло від діодів в світлодіодних лампах проходить через матовий розсіювач, щоб охопити більший кут світла, але оскільки таке світло вже розсіяне, воно гірше відбивається в кришталі. Конструкція філаментної лампи забезпечує широкий кут світла без розсіювача, тому її світло краще відбивається в кришталевих люстрах і інших відображаючих системах.

Всі ці відмінності роблять філаментні лампи економічними аналогом лампам розжарювання, позбавленим тих недоліків, які мали звичайні світлодіодні лампочки.

Порівняйте результати фотометрії звичайної світлодіодної лампочки на 10 Вт і філаментної лампочки на 10 Вт.

 

Що робить філаментні лампи такими енергоефективними?

Філаментні лампи зовні зовсім не схожі на світлодіодні, проте в них теж джерелом світла є діоди, нанесені на нитки і залиті люмінофором. Саме такі світлодіоди і дають лампі високу енергоефективність і коефіцієнт корисної дії (ККД) схеми наближений до 100%.

ККД філаментная лампи є одним з основних параметрів, що вказують на її якість, від нього залежить не тільки ефективність лампи, але і тривалість її роботи. Для ідеальної філаментная лампи ККД становить 100%, в реальності цей показник становить близько 95%, а для бюджетних ламп і менше 90%.

Низька ефективність лампи найчастіше обумовлена ​​тим, що драйвер не відповідає параметрам світлодіодних ниток. У таких випадках, опір на драйвері занадто високий, драйвер починає грітися і, досягаючи дуже високої температури, просто виходить з ладу. Енергія від електрики йде на нагрів драйвера, замість того, щоб переходити в світ на нитках лампи і тому падає і світловий потік.

Однак, якщо драйвер підібраний правильно, його нагрівання при роботі мінімальне, не шкодить компонентам і вся енергія переходить на світлодіоди, перетворюючись в світло.

Технології розвиваються, поки ви читаєте цю статтю. Вартість філаментних ламп знижується в міру того, як росте їх різноманітність на полицях магазинів, проте, як і раніше, ефективна і надійна лампа не буде коштувати значно дешевше аналогів. Про це варто пам’ятати вибираючи лампочки для освітлення приміщень.

Оберіть мову сайту