Освітлення дитячої кімнати: як попередити проблеми з зором

Проектування світла в дитячій кімнаті – один з головних етапів ремонту. З кожним роком все більше дітей страждають від проблем із зором і щоб уникнути цього, слід подбати про правильне освітлення кімнати навіть для новонародженого.

Звертати увагу на освітлення в дитячій кімнаті варто з того моменту, коли ви вперше встановлюєте дитяче ліжечко. Чи пробували ви самі лежати в цьому місці? Поки не спробуєте, не помітите, що точковий світильник може світити різати очі, або що звідси видно лампочку з-під абажура люстри. Всі ці деталі важливо враховувати, адже маленька дитина не зможе сказати вам, що йому не подобається і заважає, а потім вам же доведеться витратиться для неї на окуляри з товстими лінзами.

Якщо після десяти хвилин при такому світлі ви не можете читати з листа, це означає, що світильника вас сліпить і його слід замінити.

У той же час не варто забувати про те, що погане освітлення також може нашкодити зору, особливо коли при нестачі світла дитина читає або пише. Яким же має бути ідеальне освітлення в дитячій кімнаті?

Тип світильників для дитячої

Для дитячих кімнат рекомендуються світильники, світло яких буде спрямоване у стелю. Коли стелю добре побілено, то 80% світла буде повертатися до кімнати в розсіяному вигляді, не дратуючи очі. Постарайтеся, щоб в обраному вами світильнику не були видні лампи: тоді світло в кімнаті буде м’яким і приємним.

Одним основним світлом краще не обмежуватися і подбати про підсвітку або навіть нічник. При різкій зміні кількості світла вранці, коли ви пускаєте яскраве сонячне світло в темну кімнату, ваші зіниці різко звужуються, а світло здається сліпучим. Для людини, яка щойно прокинулась, цей ефект досить дратівливий і неприємний. Щоб його уникнути, встановіть в кімнаті невеликий світильник, який вранці допоможе зору дитини адаптуватися від повної темряви до денного світла, а вечорами – навпаки.

Коли дитина підросте, обов’язково потрібно подбати про підсвітку робочого місця і придбати настільну лампу. Зверніть увагу, що вона знадобиться задовго до того, як дитина піде в школу.

Скільки світла потрібно дитячій кімнаті?

За стандартом ISO 8995 освітленість в дитячій кімнаті повинна складати 200 Лк, але скільки це в лампочках? Для розрахунку рекомендуємо скористатися формулою з нашої попередньої статті.

Для прикладу розрахуємо світло для кімнати на 12 м2 і стандартною висотою стелі. При нормі освітленості 200 Лк, дізнаємося, що нам потрібні світильники дають 2400 Лм. Світлодіодна лампа на 10 Вт дає 850 Лм, тому для освітлення буде достатньо 3 ламп на 10 Вт або ж 2 філаментных ламп на 9 Вт (кожна дає 1200 Лм).

Яке світло потрібен дитячій кімнаті?

У дитячий нічник безперечно варто ставити лампи с теплим світлом. Чим він буде м’якше, тим краще, адже при його світлі дитина готується до сну.

Основне освітлення також варто зробити теплим. Яскраве або холодне буде діяти дратівливо і може викликати у дітей проблеми зі сном.

Колірна температура настільної лампи буде залежати від того, чим саме буде займатися дитина за своїм робочим місцем. Тепле світло краще для читання книг, однак при ньому складніше буде зосередиться на уроках. Якщо ж на робочому місці також присутній комп’ютер, краще віддати перевагу нейтральній колірній температурі.

Також при виборі ламп в дитячу варто звертати увагу на такий показник, як CRI (Ra). Він повинен бути не менше 75-80.

Світлодіодні лампи в дитячій кімнаті

Поширена думка, що світлодіодні лампи небезпечні для дітей, оскільки вони мерехтять та дають дуже яскраве світло холодної температури. Насправді на сьогоднішній день мерехтять тільки дуже дешеві лампи і перевірити мерехтіння можна прямо в магазині, за допомогою камери телефону або олівця. Колірну температуру для дитячої також легше підібрати в світлодіодному освітленні, а кількість світла світлодіодні лампи дають стільки ж, скільки і лампи розжарювання але при цьому споживають в рази менше електроенергії.

Не економте на якісному освітленні в дитячій і в майбутньому це допоможе уникнути проблем зі здоров’ям вашої дитини.

Оберіть мову сайту