Яким має бути освітлення в навчальному закладі?

Освітлення в шкільному класі або університетської аудиторії – один з ключових чинників, які впливають на якість навчання. Від нього залежить настрій і самопочуття учнів та студентів.

Якісне освітлення дозволяє дітям зосередиться на навчанні, а також зняти навантаження на очі. Батьки школярів все частіше помічають, що зір їхніх дітей погіршується. Запобігти цьому можна правильно підібравши світильники для класів та інших шкільних чи університетських приміщень.

Норми освітленості для різних типів приміщень описані в ДСТУ EN 12464-1: 2016 (EN 12464-1: 2011, IDT). Наводимо деякі з них:

Тип приміщення Освітленість UGR
Класи, спортивна зала 300 лк 19
Кабінети практик і лабораторних робіт 500 лк 19
Комп’ютерні класи 300 лк 19
Кабінети креслення і класи художніх шкіл 750 лк 16
Коридори  100 лк 25
Бібліотечні полиці 200 лк 19
Сходи 150 лк 25

Варто зазначити, що перевищення рекомендованого рівня освітлення також може негативно позначитися на дітях і студентах. Надлишок світла викликає головний біль і втому очей: зовсім не те, що робить навчальний процес продуктивнішим.

Також в стандарті вказується, що індекс передачі кольору CRI повинен бути не менше 80 для класів, і не менше 90 для класів початкової школи. Досить висока точність передачі кольорів так само важлива і для художніх шкіл, тому при виборі лампочок варто звертати увагу на цей параметр.

Допустимий відсоток пульсацій світлодіодних джерел світла становить 10% для загальних класів і не більше 5% для кабінетів де проходить робота з рухомими приладами або комп’ютерами. Нехтування цією рекомендацією може привести до травм.

Рекомендована колірна температура: холодна для спортзалів і нейтральна для всіх інших приміщень. Такий підбір характеристик не тільки забезпечить учням зібраність на уроках, а й позитивний настрій для роботи на заняттях.

Про дослідженнях впливу колірної температури світла на самопочуття і настрій, ми писали раніше в цій статті.

Які світлодіодні світильники варто вибрати для освітлення класів?

Найбільш універсальним рішенням будуть світлодіодні панелі. Однак варто відразу звернути увагу на індекс UGR вказаний виробником на упаковці. Не всі світлодіодні панелі мають допустиме значення цього параметра, а надлишок відблисків може стати серйозною проблемою для учнів і студентів.

Іншим варіантом є врізні та накладні світильники. Завдяки своїй конструкції з торцевим розсіювачем, вони мають низький рівень відблисків, але при цьому не так ефективні, як інші світильники. Тому під час їх установки слід розрахувати потрібну кількість світла на метр квадратний класу або іншого шкільного приміщення.

Однак якщо бюджету школи не вистачає на повноцінну заміну старих люстр або растрових світильників, досить буде замінити  люмінесцентні лампи і лампи розжарювання на світлодіодні. Конструкція растрового світильника вже передбачає низький рівень відблисків, а світлодіодні лампи в ньому забезпечать класу потрібну колірну температуру і відсутність мерехтінь. Звичайні ж люстри теж легко забезпечити світлодіодними лампами з відповідним CRI, що забезпечить дітям і студентам якісне освітлення.

Додатково освітлити рекомендується дошку. Освітленість її поверхні повинна становити не менше 500 люкс. Однак бажаючи дати якісне освітлення дошки багато хто забуває перевірити рівень освітленості на передніх партах. Тому при розміщенні світильника біля дошки, варто звернути увагу на те, щоб кут світла покривав дошку і при цьому не заважав учням з перших парт.

Інформація з посібника Долуда В.П. “Правильне світло в кожну школу”.  – Вінниця.: ТОВ “Меркьюрі-Поділля”

Оберіть мову сайту