Як вік впливає на сприйняття білого LED-світла?

Незважаючи на те, що світлодіоди все частіше використовуються в низькоенергетичному освітленні і дисплеях, споживачі іноді знаходять їх світло різким або неприємним. Результати нового дослідження вказують на необхідність врахування вікових відмінностей у сприйнятті при проектуванні світлодіодного освітлення.

ВОсприятие светодиодного освещения

«Наше дослідження показало, що кількість короткохвильового світла, випромінюваного джерелом, може призвести до спотворення сприйняття світла у людей похилого віку», – говорить керівник дослідницької групи Ауреліо Девід з Soraa Inc., Фремонт, Каліфорнія, США. «Світлодіодні джерела світла підсилюють цей ефект, тому що їх випромінювання часто має великі піки синього або фіолетового випромінювання».

Дослідники повідомляють про нові результати в оптичних суспільстві (OSA) журналу Optics Express. Звичайна колориметрия передбачає, що всі люди мають однакове візуальне сприйняття. Однак, нещодавно розроблені моделі сприйняття кольору враховують вікові особливості і можуть використовуватися для прогнозування і пом’якшення відмінностей в сприйнятті кольору.

«Сьогодні колір світла визначається стандартами, що базуються на багатовікової науці, яка не може точно передбачити сприйняття кольору», – сказав Девід. «Це створює перешкоди для розробки досконаліших джерел світла, які сприяють більш широкому використанню LED-технологій».

Тестування сприйняття світла

Для дослідження глядачам показали кілька майже білих світлодіодних джерел з різними спектрами випромінювання і попросили оцінити їх відтінок в порівнянні з еталонним білим світлом. Джерела в тестуванні були частиною розробок дослідників джерела світла, більш підходящого для сну. Вони мали спеціальний спектр випромінювання. У ньому синє світло, що впливає на сон, було замінене більш короткохвильовим фіолетовим світлом, яке підтримує білий колір світла.

«Згідно з стандартними методам колориметрии, всі користувачі повинні мати однакове сприйняття певного світлодіодного джерела», – сказав Девід. «Тим не менше, ми виявили великі відмінності в різних вікових групах. Деякі люди вважали, що дане джерело виглядає дуже рожевим, тоді як інші думали, що те ж джерело виглядає дуже зеленим».

Аналіз цих результатів показав, що відмінності в сприйнятті були обумовлені віком. Звертаючись до сучасної науці про колір, дослідники змогли отримати модель сприйняття, яка точно враховувала зміни сприйняття між користувачами, які вони спостерігали.

«На сприйняття цих світлодіодних джерел сильно впливає чутливість глядача в фіолетовому діапазоні, який сильно залежить від віку», – пояснив Девід. «Хоча інші спостерігали схожі відмінності в сприйнятті білих світлодіодів, ефект було особливо легко побачити, тому що ці спеціальні світлодіоди посилюють його».

Дослідники також показали, що вікові особливості сприйняття присутні в звичайних світлодіодах, таких як ті, які використовуються як в освітленні, так і в дисплеях. Це означає, що два звичайних світлодіодних джерела, які, ймовірно, мають однаковий білий колір, можуть здаватися абсолютно різними для одного і того ж спостерігача.

Визначення нових колірних стандартів

«Використовуючи сучасну колориметрію, дизайн майбутніх світлодіодних джерел може бути адаптований для мінімізації невідповідностей між глядачами», – сказав Девід. «Виробники можуть використовувати цю сучасну конструкцію для проектування освітлення, яке буде більш стійким до вікових змін».

Дослідники відзначають, що наявність стандартного розрахунку для колориметричних величин, що залежать від віку, допоможе виробникам та іншим зацікавленим сторонам враховувати вікові ефекти в конструкції майбутніх світлодіодних джерел світла. »

«Ми повинні переконатися, що такі вікові ефекти не перешкоджають розвитку світлодіодних технологій, оскільки до них можна звернутися за допомогою наукових інструментів, які вже доступні, хоча і не використовуються широко», – говорить Девід.

Дослідники визнають, що всі 64 людини, які брали участь в цьому дослідженні, були співробітниками Soraa Inc., які зголосилися брати участь в дослідженні на добровільних засадах.

Матеріали дослідження (англійською мовою).

Оберіть мову сайту