Як вибрати LED лампу Т8?

Лампи Т8 напевно бачили все: їх використовували в растрових світильниках в офісах, школах, лікарнях та інших громадських приміщеннях. Такі світильники встановлюються в стелі типу Армстронг і раніше працювали з люмінесцентними лампами довгою трубообразной форми – Т8.

Люмінесцентним лампам прийшли на заміну більш економні та безпечні світлодіодні, але растрові світильники і форма ламп під них залишилася. На відміну від люмінесцентних ламп, LED лампи T8 не містять ртуті і дають таку саму кількість світла при меншій споживаній потужності. Крім цього, люмінесцентні лампи світять в куті 360° і в растрових дзеркальних світильниках, де світло відбивається від дзеркальних стінок, лампа закривала собою частину відбитого світла. Світлодіодні лампи світять в куті від 270° і менше, тому використовуються більш ефективно.

Однак на полиці магазину всі лампи Т8 виглядають однаково. Як вибрати ту, яка буде світити яскраво і працювати довго? Давайте розберемося.

Розсіювач і цоколь

Зовнішній вигляд лампи вже може багато про що сказати. Наприклад, матеріал розсіювача. Це може бути пластик або скло. Пластик може бути прозорим, напівпрозорим або матовим, а скло – призматичним, прозорим або матовим. Залежно від типу розсіювача, буде різним і світло лампи.

Прозорий розсіювач, як пластиковий, так і скляний, не перешкоджає поширенню світла від світлодіодів, але через видимості крізь нього світлодіодів, лампа втрачає свою естетичну привабливість. Матовий розсіювач LED лампи Т8 робить її схожою на класичні люмінесцентні і розширює кут світла, але при цьому світло буде менш інтенсивним. При використанні пластикових матових розсіювачів без додавання акрилу, втрата світла світильника може становити до 20%, а у ламп зі скляними розсіювачами цей відсоток набагато нижче. З іншого боку – скляний розсіювач більш крихкий в порівнянні з пластиковим.

При експлуатації лампи Т8 існує ризик деформації цоколя лампи, через що виникають проблеми з її заміною. Якщо цоколь виконаний зі звичайного пластика, то нагріваючись під час роботи, він деформується і застрягає в патроні світильника. Контакти лампи також можуть окислюватися під впливом вологи і застрявати в світильнику, відламуючись від цоколя. У таких випадках весь світильник можна вважати зіпсованим. Щоб цього уникнути, контакти ламп повинні бути анодованими. В деяких рішеннях тож присутнє завальцювання контактів усередині корпусу, що запобігає застряганню лампи в патроні.

Визначити які контакти використовуються в лампі на погляд неможливо, але якість пластика цоколя точно можна оцінити. Термостійким пластик робить акрил в складі. Цоколь з акрилом матиме чистий білий колір.

Характеристики

Щоб дізнатися більше про можливості роботи лампи Т8 не зайвим буде ознайомитись з її характеристиками, зазначеними на упаковці. Лампа з енергоефективністю менше 75 Лм/Вт буде не набагато економнішою старих люмінесцентних ламп. Якщо виробник не вказав енергоефективність на упаковці, досить просто поділити світловий потік лампи (вказується в Лм) на її потужність (Вт). Чим довша Т8 лампа, тим більший у неї світловий потік, тому що в більш довгій трубі поміщається плата з більшою кількістю світлодіодів. Пропорційно зростає і потужність. Стандартні розміри для Т8 ламп – 30 см, 60 см, 90 см і 120 см. У растрових світильниках для стель Армстронг використовуються лампи довжиною 60 см.

Також важливий і кут розсіювання світла. Оскільки Т8 лампи використовуються як основне освітлення, маленький кут розсіювання світла зробить їх непрактичними для цих цілей. У растрових світильниках світло від ламп з маленьким кутом світла не буде відбиватися від дзеркал і тому освітлення буде нерівномірне. У LED ламп Т8 з матовим розсіювачем кут розсіювання світла буде більшим, ніж у ламп з іншими типами розсіювачів, тому що сам корпус забезпечує краще поширення світла в широкому куті. Прозорі розсіювачі тільки пропускають направлене світло від світлодіодів.

Важливо також звернути увагу на діапазон робочої напруги – він безпосередньо пов’язаний з типом драйвера, який використовується в лампі. Якщо діапазон зазначений від 220 до 240 В, то швидше за все в лампі стоїть лінійний драйвер, який не захищає лампу від перепадів напруги, струму і допускає її мерехтіння. IC драйвер виконує всі ці функції і тому має більш широкий діапазон роботи: 175-250 В.

Драйвер і світлодіоди

Про те які світлодіоди і драйвер використовуються в Т8 лампі, виробники на упаковці не пишуть, але ці деталі безпосередньо впливають на вартість Т8 лампи.

Драйвер розміщується всередині лампи, під платою світлодіодів або в цоколі, і живиться від напруги 220 В. Світлодіоди в лампі розміщені на платі. Якщо плата має двошарову конструкцію, що забезпечує хороший тепловідвід, світлодіоди будуть працювати довше і якісніше, без вигорання. Однак двошаровий конструкція плати вимагає додаткових витрат у виробництві, тому такі лампи будуть трохи дорожче. Крім цього на вартість також впливає виробник світлодіодів: діоди від відомих заводів, таких як Epistar і Sanan коштуватимуть дорожче і працюватимуть довше, на відміну від світлодіодів невідомих заводів.

Підключення світлодіодної лампи Т8

Принцип роботи люмінесцентних та світлодіодних ламп кардинально відрізняється, тому просто замінити одні лами іншими недостатньо.

Растрові світильники були розроблені під люмінесцентні лампи, тому в їх конструкції передбачена додаткова деталь для початку роботи – стартер і дросель (або баласт). Дросель випрямляв струм для роботи лампи, а стартер підвищував подачу струму в момент включення лампи. Завдяки їм люмінесцентні лампи працюють, але у використанні цих деталей багато недоліків: тривалий час запуску (1-3 сек), велике споживання енергії, гудіння, великі габарити, а також неможливість запуску при низьких температурах.

У світлодіодних лампах принцип роботи відрізняється, а дросель і стартер замінив компактний драйвер вже розміщений всередині лампи. Тому перш ніж використовувати LED лампи Т8, в світильнику необхідно демонтувати стартер і закоротити дросель. З стартером і дроселем LED лампа працювати не буде.

Як саме демонтувати стартер з лампи, показано на схемі нижче.

Щоб обрана LED лампа Т8 відповідала очікуванням, при виборі лампи в магазині варто звертати увагу на розсіювач, матеріал цоколя і заявлені характеристики. Крім того, варто розуміти, що найдешевше рішення навряд чи прослужить так довго, як це зробить лампа з трохи більшою вартістю.

Оберіть мову сайту