Безсумнівним лідером по освітленню офісно-адміністративних приміщень є світлодіодні світильники різної форми. Ними з успіхом замінюють застарілі люмінесцентні та лампи розжарювання.
Навіть з урахуванням вартості монтажу нової системи освітлення LED-моделі досить швидко себе окупають. А буквально через рік, у 2020-му, очікується чергове здешевлення світлодіодних рішень через оптимізацію технології.
По суті, LED-світильникам в офісі немає альтернатив. Іноді ще використовуються застарілі люмінесцентні системи ЛПО або ЛВО з дзеркальними гратками. В основному, в старих будівлях, які не пройшли реновацію. Але в нових адміністративно-офісних приміщеннях такі рішення не застосовуються.
В офісах світлодіодні лампи майже повністю завоювали споживача, і це не дивно. LED-освітлення дозволяє економічно витрачати електроенергію, дає яскраве світло (тепле або холодне) і завдає меншої шкоди навколишньому середовищу. Так, коштують такі світильники дорожче. Але в обслуговуванні вони простіші й дешевші, служать довше, тому завжди себе окупають.
Вимоги до офісного світла
До офісного освітлення в усьому світі підхід особливий. Від якості світла в приміщенні безпосередньо залежить комфорт людей, а значить, продуктивність їх роботи. Неправильно підібрані світильники можуть зменшити працездатність на 30%. Штучне освітлення в офісі потрібно грамотно поєднувати з природним (віконним).
Непогано, якщо офісні світильники впишуться в інтер’єр, але не це їх основне завдання. Вони повинні:
- бути функціональними;
- забезпечувати достатній рівень освітленості;
- давати відповідні температурні характеристики світла, що нагадують природне освітлення;
- не сліпити очі;
- давати м’які тіні, щоб не спотворювати контури предметів;
- просто монтуватися й обслуговуватися.
На робочих місцях застосовуються найрізноманітніші лампи: настінні, точкові даунлайти (зі спрямованим пучком світла), лінійні, стельові панелі. Найчастіше в офісах використовується загальне стельове світло, і тільки в деяких випадках – індивідуальне (місцеве).
Облаштування освітлення на робочих місцях регулюється кількома нормативними документами. Це CIBCE (Великобританія), EN 12464-1 (ЄС), СНиП 23-05-95 і МГСН 2.06-99. Два останніх є дещо застарілими, тому що розроблялися з урахуванням світильників 1970-х років. Набагато правильніше для організації освітлення офісів застосовувати стандарти Євросоюзу.
Різновиди офісних LED-світильників
У нежитлових приміщеннях популярний тип світильників – растровий. Цей різновид зазвичай має прямокутну форму, монтується до стелі. Форма тримається за рахунок сталевої рами, а спеціальна решітка (найчастіше дзеркальна) відповідає за віддзеркалювання та розсіювання світла. Якщо растрові світильники укомплектувати лінійними ЛЕД-лампами, вони будуть давати рівномірне світло практично без втрат. Таке освітлення швидко монтується в підвісну стелю або кріпиться до звичайної високої стелі.
LED-світильники рекомендують для офісів, так як вони витрачають у 8-10 разів менше електроенергії, аніж інші. Їх просто утилізувати: на відміну від ртутних ламп світлодіодні можна просто викидати. Через великий ресурс роботи такі лампи доводиться дуже рідко міняти. Буквально через пару років їм не залишиться альтернативи в офісних, торгових та інших приміщеннях.
В офісах використовуються такі різновиди світлодіодних світильників:
Вони можуть мати різну потужність. Монтуються вздовж стін, на стелі, а також в прямокутні або інші підвісні люстри, що йдуть уздовж робочого столу співробітника. Застосовуються в растрових світильниках. Лінійні лампи використовуються для створення оригінальних світлових композицій. Це поліфункціональні рішення, які дозволять втілити різні дизайнерські ідеї.
Особливість стельових LED-панелей полягає в тому, що вони мають надзвичайно малу монтажну висоту – від 15 мм, зазвичай 20-30 мм. Тоді як панелі іншого типу можуть бути 8-10 см по висоті. Міні-панелі бувають круглими або квадратними. Врізні варіанти легко монтуються в підвісні стелі будь-якого типу: гіпсокартонні, армстронг, гратчасті грильято. Вони тримаються за рахунок прихованих кріплень.
Один з найпопулярніших варіантів для офісу. Їх можна прикріпити буквально на будь-яку стелю за допомогою монтажних планок. Використовуються там, де немає підвісних стель для монтажу світильників. Часто застосовуються в невеликих офісних приміщеннях.
Це круглі світильники спрямованого світла, які використовуються в офісах, адміністративних і громадських приміщеннях. В офісах вони застосовуються, скоріше, для декоративних світлових акцентів, аніж для організації роботи.
Кількість і потужність світильників підбирається розрахунком. Його повинен робити фахівець, який врахує площу приміщення і висоту стель, можливості природного освітлення та інші параметри. А форма світильників – зазвичай дизайнерське та функціональне рішення.