Дороги, парковки, площі – це лише короткий список місць, де можна побачити світлодіодні консольні світильники. Вони поступово витісняють ліхтарі з лампами розжарювання з вулиць міст завдяки своїй економності і яскравості. Але в чому різниця між ними і як вибрати найбільш підходящий? Давайте розберемося.
LED консольні світильники – це готове рішення, призначене для тривалої роботи. На відміну від старих вуличних світильників, в них немає частин, які можна замінити, але працюють вони набагато довше ламп розжарювання або галогенних ламп.
Види консольних світильників для вуличного освітлення
Консольні світильники бувають різні за формою, кількістю і типом використовуваних світлодіодів.
На українському ринку зустрічаються світильники форм, які в народі називаються “Лопата” і “Весло” (або “Кобра”). Принципової різниці в формі немає, проте на формі “Кобра” частіше використовуються світлодіоди типу CoB, а на “Лопаті” – SMD.
Коли в світильнику використовуються світлодіоди типу CoB, то їх не більше чотирьох на один світильник. Кількість світлодіодів SMD може бути яким завгодно, але іноді їх ділять на кілька блоків, щоб їх світло покривало більшу площу.
За типом використовуваних світлодіодів, консольні світильники діляться на CoB і SMD. Порівнювати ці два типи між собою некоректно, оскільки їх ефективність залежить не тільки від продуктивності самого світлодіода, а й від лінзи встановленої на ньому. Однак важливою відмінністю світлодіода CoB є висока робоча температура і швидке перегрівання, через яку такі світлодіоди швидше деградують.
На які параметри консольних світильників варто звернути увагу?
Для будь-якої світлодіодної продукції, в першу чергу потрібно дивитися на енергоефективність світильника. Якщо вона нижче 80 Лм/Вт, він буде не економніше старої лампи. Також варто звернути окрему увагу і на світловий потік, оскільки він знадобиться для розрахунку інтенсивності освітлення при установці світильника на певній висоті. Для освітлення доріг вулиць потрібний певний рівень освітленості згідно зі стандартами, тому перед установкою світильника варто розрахувати яку площу він зможе якісно освітлити на обраній висоті. Якщо встановити світильник занадто низько, він не покриє достатню площу світлом, а якщо занадто високо – не зможе дати достатню освітленість.
Кут світла консольного світильника теж має велике значення. Від нього залежить те, яка кількість світильників потрібна для освітлення місцевості. Варто розуміти, що всі джерела світять не в одному куті, однак для круглих або квадратних панелей, звичайних лампочок, ці кути в усіх напрямках однакові. У консольних же світильниках горизонтальний кут світла зазвичай набагато більше, ніж вертикальний.
Наприклад, один консольний світильник може висвітлити дві смуги дороги на відстані 14 м. Але якщо дорога не двосмугова, а шестисмугова, іншим смугах не вистачатиме світла, навіть якщо світильник буде давати більше світлового потоку. Щоб збільшити кут світла, світильники встановлюють в тандемі: один над іншим, щоб збільшити вертикальний кут, або з різних сторін опори, щоб охопити більш широкий кут.
Іншим рішенням є використання світильників з декількома блоками SMD світлодіодів або світильник з кількома CoB-світлодіодами. Світлодіоди в таких світильниках розташовані під різним кутом, що забезпечує збільшення кута світла одного світильника. Для таких рішень дуже важлива конструкція лінз на світлодіодах.
Як встановити консольний світильник?
Сама назва говорить про те, що світильники встановлюються на консольних балках. Це можуть бути кріплення для вуличних ліхтарів, кронштейни або інші трубоподібні конструкції. В основному консольні світильники випускаються з кріпленням під трубу, але зустрічаються і з кріпленням під пластину.
Найбільш практичним кріпленням є скоби: в них регулюється висота, що дозволяє встановлювати світильник на кронштейнах різних діаметрів.
Перед установкою важливо розрахувати висоту, на якій буде встановлений світильник, а також відстань на якому світильники будуть знаходиться один від одного, якщо вони встановлюються, наприклад, уздовж дороги. Для різних місць, необхідний різний рівень освітленості, а значить і різна висота з відстанню.
На що звернути увагу в конструкції консольного світильника?
Дізнатись з чого виробник зібрав свій світильник неможливо не розібравши його. Але навіть зовнішній вигляд світильника може багато про що сказати.
На розсіювачі консольного світильника обов’язково повинні бути лінзи (або одна лінза для світлодіодів CoB). Консольний світильник без лінз буде світити тільки прямо вниз, чого недостатньо для освітлення великих площ. Якщо ви вибираєте світильник з великою кількістю SMD світлодіодів, лінза буде присутня на кожному з них. Лінзи повинні бути горизонтально-витягнутими – це забезпечує світильника широкий горизонтальний кут розсіювання світла. Якщо кут вказано широкий, а лінза ближче до сферичної формою, то кут на упаковці, швидше за все, вказано невірно.
Важлива і конструкція радіатора. Його основна функція – охолодження світлодіодів. Ребра радіатора повинні бути спроектовані так, щоб відводити опади з поверхні світильника. Це важливо в холодну пору року, тому що сніг, який затримався на світильнику, розтане через тепла світлодіодів, стече на розсіювач і утворює кригу, яка може сильно обмежити кут світла і його інтенсивність.
Який консольний світильник краще вибрати?
Якщо вам потрібен світильник для тривалої роботи, то безперечно варто вибрати світильник з SMD світлодіодами. Якщо важлива якість світла, то варто звертати увагу на розсіювач світильника, форму ребер його радіатора і характеристики від виробника. Якщо вам потрібно висвітлити більшу площу за невеликі гроші, то варто віддати перевагу світильникам з широким кутом світла – їх знадобиться менше, ніж дешевих світильників, але з більш вузьким кутом світла.