Купуючи лампу, ми купуємо добре освітлену кімнату. На що ж звернути увагу, вибираючи правильні лампи?
Наводимо основні ключові характеристики, які мають значення при виборі світлодіодних ламп:
- Світловий потік – це кількість світла, яке видає лампа. Вимірюється в люменах (Лм, Lm) і є тим, для чого, власне, ми купуємо лампу – заради світла!
- Потужність – кількість електроенергії, яка споживається лампою за годину. Тобто, ті самі вати (в побуті кіловат-години), за які ми платимо щомісяця своєму постачальнику електроенергії.
- Енергоефективність – це відношення світлового потоку до споживаної потужності. Вимірюється в люменах за ват (вважайте, люменах за гривню), Лм / Вт. Чим вище енергоефективність, тим більше світла ми отримуємо з одного кіловата електроенергії. Наприклад, у LED лампи з потужністю 10 Вт і світловим потоком 950Лм показник енергоефективності буде дорівнює 95. Хороші, якісні лампи повинні мати показник енергоефективності вищий ніж 90.
Узагальнюючи три перерахованих вище характеристики, можна сказати, що при виборі лампи потрібно в першу чергу дивитися не на вати, як ми звикли при використанні ламп розжарювання, а на люмени.
Звичка «купувати вати» з’явилася у нас в епоху ламп розжарювання, коли енергоефективність всіх ламп була приблизно однаковою і пропорційна потужності, тому споживачеві важливіше було знати, скільки «намотає на лічильник» та чи інша лампа, ніж те, скільки світла вона дасть. До речі, енергоефективність ламп розжарювання дорівнює 12 (лампа потужністю 10 Вт, світловий потік 1200). Тому, лампа розжарювання в більшій мірі є нагрівальним приладом, а не освітлювальним.
- Колірна температура – це величина, що характеризує спектральний склад випромінювання джерела світла. Простими словами – колір світла, а відповідно, впливає на те, як ми сприймаємо кольори при тому чи іншому освітленні.
Ви звертали увагу на те, що в магазині петрушка на полицях виглядає зеленішою, а м’ясо більш червоне, ніж удома? Це пояснюється правильно підібраною колірною температурою вітринних ламп!
Колірна температура вимірюється в градусах Кельвіна.
Сучасні світлодіодні лампи зазвичай світять в наступних діапазонах колірних температур:
2 700 – 3 200 К – побутові лампи зі звичним по лампах розжарювання жовтуватим теплим світлом;
4 000 – 4 200 К – побутові та офісні лампи з білим світлом;
6 200 – 6 500 К – лампи офісного та промислового освітлення з холодним білим світлом.
7 400 – 7 700 К – лампи промислового освітлення. У Європі заборонені для домашнього використання.
- Кут розсіювання. Вимірюється в градусах. Показує кут освітлення лампою і, відповідно, наскільки велику площу лампа зможе висвітлити.
- Індекс передачі кольору. Як не дивно, але дві лампи з однаковою колірною температурою можуть передавати кольори по-різному! Об’єктивність сприйняття нами кольору предметів залежить не тільки від температури кольору, але і від індексу передачі кольору. Чим він вищий – тим реальніші кольори ми бачимо. У якісних ламп значення індексу передачі кольору має бути 90 і вище.
- Патрон. Тут все просто: це патрон нашої люстри, світильника, настільної лампи і т.п., в який ми вкручуємо лампу. У побуті найбільш поширені два патрона: Е27 – «звичайний» і Е14 – «міньйон».
- Розмір і форм-фактор. Для різних світильників, ламп і люстр використовуються різної форми і розмірів лампи. Звичайна «груша» – це форм-фактор А60, тобто максимальний діаметр колби 60мм. «Свічка» – це лампа з колбою С37 – де, як ви здогадалися, максимальний діаметр колби 37 мм.
- Ресурс – середньостатистичний час, який пропрацює ваша лампочка. Вимірюється в годинах. Це та кількість годин, протягом яких світловий потік буде не нижче 70% від заявленого на упаковці.
- Гарантія – час, протягом якого виробник несе відповідальність за вихід з ладу лампи і зобов’язаний замінити її.
Помітили різницю з ресурсом? Під час гарантійного терміну продавець зобов’язується замінити лампу, але пропрацювати вона може більше, ніж гарантійний термін – в залежності від інтенсивності використання і якості використовуваних елементів.