Як правильно утилізувати лампи?

Питання екології джерела світла останнім часом стоїть все гостріше. Як і де утилізувати лампу або світильник? І найголовніше: чи дійсно це необхідно?

У побуті на сьогодні можна зустріти три типи ламп: люмінесцентні (КЛЛ), світлодіодні і лампи розжарювання. Деякі з них вимагають спеціальної утилізації, оскільки містять небезпечні для людини і навколишнього середовища речовини. Давайте розберемося які лампи можна просто викинути, а які варто віднести до пункту переробки.

Лампи розжарювання

Лампи розжарювання можна вважати найменш шкідливими з усіх, оскільки вони не містять токсичних речовин і пластику. Правда, електроенергії вони споживають в рази більше, ніж всі аналоги, тому їх все рідше можна зустріти, як в житлових приміщеннях, так і в громадських. Зараз щоб купити лампу розжарювання, доведеться нахилитися до найнижчої з полиць в супермаркеті.

Як і раніше, лампи розжарювання можна відправити до загального сміттєвого баку. Вони не містять небезпечних речовин, а матеріали, які могли б підлягати переробці складають настільки малий відсоток, що сьогодні вже складно знайти компанії, які візьмуться за переробку.

Зверніть увагу, що незважаючи на скляну колбу, кидати лампу розжарювання в контейнер для скла не варто ні в якому разі. Металеві деталі в лампі не підлягають переробці разом зі склом і витягти їх з колби досить складно. Краще відправити лампу в контейнер для всього сміття.

Утилізація люмінесцентних ламп

З люмінесцентними лампами все набагато складніше. Просто викинути її в сміттєвий бак – дуже погана ідея. Усередині колби люмінесцентна лампи покрита шаром люмінофора, в складі якого, нехай і в малій кількості, присутня ртуть.

Її пари небезпечні для здоров’я, тому такі лампи слід передати в спеціальний центр утилізації.

Однак не варто викликати швидку, якщо у вас в квартирі розбилася одна люмінесцентна лампа. Поки ви не вирішите походити по осколках або полежати в них, лампа не принесе вам шкоди. Просто відкрийте вікно, добре перевітріть приміщення і акуратно зберіть уламки серветками або скотчем. Не варто використовувати віник або пилосос! Залишки лампи все ще токсичні, тому варто скоріше винести їх з будинку.

Викидаючи люмінесцентні лампи разом із звичайним сміттям, ви забруднюєте землю і воду токсичними речовинами. Щоб уникнути цього, лампи необхідно здати в центр переробки. Нижче наведено список організацій, що працюють на території України та які беруть приймають лампи, що містять ртуть.

 

Місто Телефон Адреса Назва компанії
Київ (044)2897013 вул. Жилянска, 26 (вхід з боку вул. Антоновича, 34) Оперативно-рятувальна служба
Харків (057)7064307 пров. Театральний, 12 Оперативно-рятувальна служба м. Харкова
Одесса (048)7293134,  (048)7294420 пл. Митна, 1 ООО “Грін-Порт”
Дніпро (056)3725197,  (067)5624964 вул. Наукова, 1 ООО “Укрвторутилізація”
Миколаїв (0512)259347 вул. Металлургів, 26А, кв. 2 МВКП “Вікінг”
Херсон (0552)262667 вул. Українска, 79 ПКФ “НЕРО”
Полтава (0532)191016 вул. Завідська, 3, оф. 206 Полтавський демеркуризаційні завод
Шостка (05449)70022 вул. Садовий бульвар, 59 ТОО «ЭЛГА»
Запоріжжя (067)2712525,  (095)2333244 вул. Істоміна, 108а НПП «Запорожпромекологія»

Куди викидати світлодіодні лампи? 

З лампами розжарювання і люмінесцентними розібралися, залишилося зрозуміти що робити з LED лампами. Особливих вимог до утилізації у них немає: як і лампи розжарювання вони безпечні для людей і відносно безпечні для навколишнього середовища.

Світлодіодні лампи можна викидати зі звичайним сміттям, однак в їх складі є метал і пластик, які можна відокремити і відправити на переробку. Якщо ви знайомі з будовою електроприладів, можете спробувати самостійно розібрати лампу на частини і здати її в такому вигляді в пункти збору вторсировини. Якщо ж у вас немає відповідних навичок і вас хвилює правильна утилізація всіх деталей, рекомендуємо звернутися в пункт переробки.

Vestum передає відпрацьовані лампи в Еко Терра де їх розбирають і окремо переробляють кожну деталь. Пластикові частини відокремлюються від металевих і відправляються на переробку.

Оберіть мову сайту