Філаментні лампи: конструктивні особливості та характеристики

Свого часу грандіозним винаходом стала лампа розжарювання. Зараз використовується багато видів лампочок та все більше людей переходять на світлодіодне освітлення. Одними з найновіших видів LED ламп є філамент. Філаментні лампи поєднують у собі всі перераховані переваги та багато інших. Що вони собою представляють і чим відрізняються від інших?

Що таке філаментна лампа? 

Українською слово filament означає «нитка». Іноді ці лампи так і називають – «на світлодіодних нитках». За винахід ми маємо подякувати японським інженерам, які представили дану конструкцію у 2008 році.

Кожна лампа складається з колби, патрона і філаментних «ниток». Саме останні і світять. Колби і патрони у філаментних ламп можуть бути такими ж, як у виробів інших типів. А ось елементи розжарювання відрізняються. Візуально вони нагадують нитки та складаються з трьох шарів:

 • Внутрішній – сапфірова плівка або витягнута скляна основа для кріплення світлодіодів.
 • Середній – безпосередньо світлодіоди. 
 • Зовнішній – шар люмінофора, який забезпечує світіння потрібної колірної температури.

Конструктивно лампа зі світлодіодними нитками має такі елементи:

 • колба (кругла або іншої форми), заповнена газовою сумішшю на основі гелію;
 • цоколь – зазвичай Е27 або Е14;
 • драйвер, що розташований у цоколі;
 • скляна ніжка і провідники, що живлять філаментні нитки;
 • набір (матриця) світлодіодів на підкладці.

Зовні філаментні лампи нагадують звичайні лампочки розжарювання, хоча і є світлодіодними. А саме цей тип – один з найбільш перспективних. Особливо після того, як на тлі світлодіодів люмінесцентні енергозберігаючі лампи почали показувати свою неспроможність. Ми пам’ятаємо, що останні хімічно небезпечні і дають нерівномірне освітлення.

Форми ламп розжарювання і філаментних подібні. Тому підприємства можуть без проблем перейти на випуск останніх. Основне завдання філаментних ламп – замінити застарілі лампи розжарювання і зробити енергоспоживання більш ефективним.

Ідеальні лампи для кришталевих люстр

Світлодіодні лампочки, до яких ми вже звикли, гарні практично усім, крім одного: вони недостатньо естетично виглядають у кришталевих люстрах і бра. В цьому плані філаменти – просто знахідка! У кришталевих світильниках відкритого типу вони виглядають ефектно. Філаментні лампи забезпечують зачаровуючу гру світла у підвісках люстр. Їх колби прозорі і не відтягують на себе увагу.

При невеликій споживаній потужності філаменти дають сильний світловий потік. Це дозволяє їм успішно конкурувати з іншими видами ламп. У рекламі ці лампочки часто подаються як декоративне джерело світла. А значить – досить слабке. Нічого подібного! Насправді ж, декоративні філаментні лампі (або ретро-лампи) – це лише маленька частина широкого асортименту філаментних ламп. Більшість філаментних ламп практичні і виробляють яскраве світло. Подивіться табличку нижче і переконайтеся, що вони досить ефективні.

Тип лампи Потужність споживана, Вт Світловіддача, Лм/Вт Світлова температура, К Скільки прослужить, год.
Лампа розжарювання 10…500 9…19 2700 1000
Енергозберігаюча люмінесцентна  15…80 40…80 6500 та менше 40 000 
LED світлодіодна звичайна 3…30 100…120 6400 та менше 50 000 
LED філаментна 4…8 120…140 4500 та менше 50 000 

Інші переваги філаментних ламп:

 • М’яке, затишне світло, комфортне для очей.
 • Можливість використовувати з дизайнерською метою для створення ретро-ефекту.
 • Економічна витрата електроенергії.
 • Підходять для звичайних патронів.
 • Забезпечують освітленість майже на 360°. Для звичайних світлодіодних лампочок кут випромінювання становить 250°.
 • Лампи мало гріються, лише до 50-60 градусів. А значить, зменшується травмонебезпечність і можливість займання. Їх можна без побоювання використовувати в світильниках з тканинними та паперовими абажурами.
 • Екологічність і безпека для здоров’я. Лампи можна утилізувати разом з побутовими відходами, тобто просто викидати у сміття.

Лампочки з ниткоподібними світлодіодами освітлюють приміщення ефективно. Вони характеризуються широким температурним діапазоном та дозволяють економити електрику.

Філамент – це не лампа Едіссона

Ми вже розібралися, що філаменти схожі на звичайні лампочки розжарювання, але є набагато енергоефективнішими. Часто їх плутають з іншим зовні схожим товаром – лампами Едісона. Останні теж відмінно передають ретро-стилістику, але відрізняються конструктивом та ергономікою.

В основі лампочок Едісона лежить вольфрамова спіраль, навита по типу ДНК. Така спіраль служить мало і перегорає за 3-4 місяці. Лампи виглядають ефектно, але навряд чи виправдають себе у побуті. Все-таки купувати комплект лампочок раз на сезон – це надто затратно за часом та грошима. Виходячи з експлуатаційних характеристик, для дому та більшості громадських закладів краще підійдуть філаментні рішення.

Навіщо потрібні і якими бувають філаментні лампи?

В останні роки спостерігаються дві, здавалося б, взаємовиключні тенденції: зростання популярності ретро-стилю і бурхливий розвиток технологій. Ринок освітлювальних приладів не залишився в стороні і запропонував товар, який вдало поєднав в собі економічність світлодіодних ламп і естетизм старовинних ламп розжарювання. Новинка, яка виглядає, як вінтажна лампа Едісона, отримала назву «філаментная лампа». Що ж вона собою являє?

Трохи теорії

Будь-світлодіод – це кристал напівпровідникового матеріалу на металевій підкладці. Раніше розмір і форма таких кристалів суворо обмежувалися технологіями виробництва, сьогодні ж стало можливим створення світлодіодів практично будь-якого типу. І довгі трубки з безліччю мініатюрних світяться точок, що зовні нагадують вольфрамові нитки – не виняток. Саме вони і є джерелом світла в філаментная лампі.

При цьому параметри потужності і освітлення у подібних ламп практично ідентичні класичним «светодіодкам». Звичайно, про створення яскравих прожекторів на філаментних нитках мова поки не йде – важливо розуміти, що лампа розжарювання ретро Едісона є, в першу чергу, дизайнерський елемент. Маркується вона так само, як і інші вироби того ж класу. Наприклад, напис LED Е27 4500К означає:

 • LED – світлодіодна лампа;
 • Е27 – під стандартний «великий» патрон;
 • 4500К – з температурою світла 4500 кельвінів (теплий білий світ).

Сьогодні філаментні світлодіодні лампи Е27 – найпоширеніший тип даного товару.

Крім того, в маркуванні зазвичай вказується потужність лампи у ватах (скорочується як Вт або W). Щоб зрозуміти, наскільки яскраво світитиме LED-лампочка, можна просто помножити зазначену цифру на 10 – це і буде еквівалентна потужність лампи розжарювання. Відповідно, щоб отримати світлодіодний аналог найбільш популярних 60-ватних ламп, досить вибрати модель потужністю 5-6 Вт.

Види і особливості філаментних ламп

Основним критерієм класифікація залишається тип цоколя, який визначає, в яких саме світильниках можна використовувати виріб. Для люстр і настільних ламп, як правило, підійде лампа світлодіодна філаментная e27, для бра або каганців – лампа світлодіодна Е14 філаментная. Однак бувають і винятки, тому перед покупкою лампочки обов’язково уточніть тип патрона на упаковці світильника або просто виміряйте його.

Ще один важливий критерій – форма. Від неї залежить, як будуть виглядати лампи Едісона в інтер’єрі, вона ж часом може стати перешкодою для установки плафона або відбивача. Поширені такі форми колб:

 • лампа філаментная свічка;
 • лампа філаментная куля;
 • лампа філаментная «груша»;
 • інші форми, наприклад, конус, овал, «шишка».

За типом скла, використаного в колбі, товари ділять на прозорі, рифлені і матові. Філаментная матова лампа зустрічається нечасто, тому що не завжди дозволяє добре розглянути нитки, в яких і криється вся «родзинка» цього виробу. Кращі філаментні лампочки можуть оснащуватися додатковими художніми та електронними елементами. Так, існують дімміруемие лампи, здатні змінювати яскравість світіння.

Якщо розібратися, які мають філаментні лампи плюси і мінуси, то виявиться, що вони практично ідентичні класичним LEDам. Подібні вироби забезпечують значну економію електроенергії та, як стверджують численні відгуки, здатні безперебійно працювати довгі роки. Разом з надзвичайним естетизмом виробів, це робить покупку філаментних ламп відмінним рішенням.

Читайте в нашому блозі – філаментні лампи Vestum серії «Вінтаж»: області застосування, асортимент.

Оберіть мову сайту