Характеристики світлодіодних ламп. Що важливіше: люкси, люмени чи вати?

Напевно ви помічали: іноді одна LED-лампа може світити сильніше, ніж інша модель аналогічної потужності. Лампи розжарювання однієї потужності світять однаково. У чому ж справа? Окрім потужності, є ще й інші важливі характеристики світлодіодних ламп. Наприклад, світловий потік та освітленість. Вони мають значення під час розрахунку кількості джерел світла для приміщення певних габаритів.

Що таке світловий потік і як він пов’язаний з енергоефективністю?

Одна з найбільш важливих характеристик освітлювального приладу – те, скільки світла він дає на одиницю часу. Цей показник називають світловим потоком і вимірюють в люменах (Лм). Його величина залежить від потужності лампи і матеріалів, з яких вона зроблена.

У лампах розжарювання світловий потік залежав від матеріалу нитки розжарювання і температури її нагріву. Показники для різних ламп були дуже схожими, тому і світили вони майже однаково. Для LED-ламп знову все не так. У них використовуються світлодіоди, чий світловий потік залежить від режиму роботи напівпровідникового кристала. Різні світлодіоди світять дуже по-різному. Чим вони якісніші й сучасніші, тим більше дають світла при тій самій потужності.

Така характеристика, як енергоефективність, встановлює зв’язок між потужністю лампи і світловим потоком. Вона дорівнює відношенню світлового потоку до потужності. Це своєрідний світловий ККД. Чим вище показник, тим економічнішим є джерело освітлення.

Виробники LED-ламп вказують показник світлового потоку на упаковці. Ця величина там завжди присутня. Енергоефективність вказують не завжди. Але її легко порахувати на калькуляторі смартфона. Якщо будете порівнювати дві лампочки, орієнтуйтесь на ці показники, тобто співвідношення світлового потоку до потужності.

Ще один важливий показник – освітленість

Він теж залежить від величини світлового потоку лампи, а також від безпосередніх розмірів приміщення. Освітленість вказує, яка кількість світла потрапляє на обумовлену ділянку площі. Вимірюється в люксах (лк). 1 лк = 1 Лм на 1 м². Чим більше світловий потік на площі, тим краще вона освітлена.

Приблизно, лише за допомогою зору, визначити рівень освітленості неможливо. Роблять це з використанням люксметра – спеціалізованого приладу. Яскравість освітлення визначається комфортом і зручністю людей. Є норми, що регулюють цей показник для приміщень різного призначення. Необхідні величини освітленості наведені в таблиці.

Норми освітленості згідно ДБН В.2.5-28:2018 (Україна):

Тип приміщення Норма освітленості
Квартири (вітальні, спальні), гуртожитки, інші житлові приміщення

150

Кухні, приміщення для прийняття їжі

150

Дитячі кімнати

200

Робочі кабінети, бібліотеки (над поверхнею столу)

300

Холи, коридори, ванни та туалети в квартирах

50

Підсобні приміщення, комори

30

Гардеробні

75

Тренажерні зали

150

Як прорахувати освітленість у приміщенні?

Це завдання комплексне, для його вирішення використовуються спеціальні методи і програми. Займаються таким архітектори і світлодизайнери. Але якщо потрібно порахувати кількість LED-лампочок для кімнатної люстри, зробити це можна самостійно.

Діємо за таким алгоритмом (за замовчуванням приймаючи, що висота стель у приміщенні становить 2,7 м):

  • Показник освітленості з таблиці множимо на площу приміщення (в квадратних метрах).
  • Ділимо величину на поправочний коефіцієнт (це потрібно, тому що меблі та інші предмети поглинають світло). Коефіцієнт становить 0,9 для світлих кімнат і 0,6 для приміщень з темними шпалерами або фарбуванням.
  • Враховуємо освітленість, яку може дати обрана лампочка. Дивимося, підійде вона чи ні. Якщо не підходить, можна взяти 2 або 3 (залежно від конструкції люстри).

Світлова температура і на що вона впливає

Третій цікавий для нас показник – температура світла, вимірюється в кельвінах (К). Чим вона вища, тим холоднішим здається світло візуально. Поширені світлодіодні лампи з температурою світла 3000 К (приємне тепле світло) і 4100 К (нейтральне світло, нагадує денне).

При виборі ламп варто врахувати ще один момент. Візуально завжди здається, що освітлювальний прилад з більш теплим відтінком світить слабкіше. А лампочка з таким же світловим потоком і більш холодним світлом буде здаватися більш яскравою. Це теж варто враховувати при розрахунку освітленості.

Як вибирати світлодіодну лампу: висновки

Отже, перед покупкою лампи треба пам’ятати про такі моменти:

  • Найважливіше – світловий потік. Чим він більший, тим більше світла дасть лампочка.
  • Енергоефективність. Другий важливий показник. Він говорить про економічність лампи. Середні ЛЕД-лампочки будуть мати показник 80…85 лм/Вт, найякісніші – до 150 лм/Вт.
  • Рівень освітленості обов’язково розраховуємо за нормами. Або звертаємося до фахівців.
  • Температура світла – чим вона вища, тим холодніше і яскравіше виглядає світло.

Сподіваємося, цей матеріал допоможе вам обирати LED-лампи для своєї оселі. А якщо виникнуть питання, звертайтеся до спеціалістів Vestum – ми будемо раді допомогти!

Оберіть мову сайту